Haber Detayı
04 Eylül 2018 - Salı 17:51 Bu haber 1571 kez okundu
 
MÜCADELE SPORLARINA DESTEK VERİLMİYOR
KÜLTÜR & SANAT Haberi
MÜCADELE SPORLARINA DESTEK VERİLMİYOR

Çeşitli il ve ilçelerde kurduğu Efor Spor Kulüpleri ile gençleri bireysel dövüş ve savunma sporlarına kazandıran Erdal Karadağ, hedeflerini Maltepe Ekspers’e anlattı

Maltepe Ekspres olarak Maltepe Efor Spor Kulübü kurucusu ve başkanı Erdal Karadağ ile röportaj yaptık. Kendisi hayatı, çalışmaları ve dövüş sporlarının ülkemizdeki durumu hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

-Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz?

1978 Maltepe doğumluyum, ilkokul çağında Uzakdoğu sporlarıyla tanıştım.2009 yılında Maltepe'de Maltepe Efor Spor Kulübü olarak 6 branşla eğitimlere başladık. Bu süre zarfında yurtiçi ve yurtdışındaki müsabakalarda şampiyon olan sporcular yetiştirdim. Kendim Wushu, Muay Thai, Kick Boks branşlarında, geri planda Sambo, Jiu Jitsu branşlarında aktif olarak müsabakalara katıldım ve dereceler yaptım. Aynı zamanda bu branşlarda antrenörlük yapıyorum; yine profesyonel Kick Boks hakemiyim. Maltepe Efor Spor Kulübü dışında Kartal Efor Spor Kulübü, Gebze Efor Spor Kulübü, Darıca Efor Spor Kulübünün kurucusuyum ve halen başkanlıklarını yürütüyorum.


EĞİTİMCİLİK HAYAT FELSEFEM

-Eğitimci olma merakı nasıl başladı?

Süleyman Demirel Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdim. Daha sonra Anadolu ve İstanbul Üniversitelerinde tarih bölümünü ve işletme ekonomisi bölümünü okudum. 6 yıl çeşitli okullarda tarih öğretmenliği yaptım. Bu süre zarfında eğitimcilik alanında gelişme kat ettim. Özellikle spora teşvik noktasında birçok genci spora kazandırdım. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin spor yapabilmeleri için onlara kolaylıklar sağladık. Eğitimcilik bizim için bir hayat felsefesi oldu. Farklı il ve ilçelerde spor kulüpleri açmaya başlayınca öğretmenliğe ara vermek zorunda kaldım. 2008 yılında Cemil Meriç Spor Kulübünü kurdum. Sonrasında Anadolu Ring Ateşi, Selim Akbeniz Spor Kulübünü açtık.

-Ülkemiz dövüş sporlarında sizce ne durumda, spor camiasının ilgisi var mı, eleştirileriniz neler?

Ülkemizde dövüş sporları yani mücadele sporları istenilen seviyede değil ama buna rağmen, en çok derecenin çıkarıldığı sporlar yine bireysel sporlar. Dolayısıyla bu branşların önünün açılması ve yetenekli sporcuların desteklenmesi çok önemli. Bu hususta Spor Genel Müdürlüğünün özellikle futbola olan ilgileri, destekleri maalesef diğer branşlarda söz konusu değil.

DESTEK TAKIM SPORUNA VAR , BİREYSEL SPORA YOK

Özellikle Türkiye genelinde spor genel müdürü Mehmet Baykan'ın kurduğu Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu bünyesinde Amatör Spor Kulüpleri Federasyonları her ilde örgütlenmiş durumda. Yine her ilçede örneğin Maltepe'de MASK gibi dernekler üzerinden bütün amatör futbol kulüpleri üye yapılarak her sene düzenli il ve ilçe belediyelerinden, Spor Genel Müdürlüğünden ciddi ödenekler almaktalar. Ama bizim gibi bireysel branşlardaki kulüpler bu yardımlardan faydalanamıyor. Dolayısıyla bu ayrımcılık Türkiye'nin ciddi bir sorunudur. Bireysel sporların desteklenmesi hem belediyeler kanunda, hem de Spor Genel Müdürlüğünün ilgili mevzuatında yapılması gerekli olan bir destektir.

SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KÖSTEK OLUYOR

Biz bu amaçla 2017 yılında İçişleri Bakanlığı'na Amatör Spor Kulüpleri Birliği kurulması yönünde girişimde bulunduk. İçişleri Bakanlığı bizi destekledi, onayladı fakat Spor Genel Müdürlüğü olumsuz görüş belirterek bizi engellemeye çalıştı. Benim anladığım kadarıyla ortada bir rant sistemi var. Gençlerimizin hak ettikleri yerlere gelebilmesi adına, kaldı ki olimpiyatlar da ülkemizin daha iyi yerlere gelebilmesi adına bu desteklerin alınması çok önemli.

HER ŞEY BİREYSEL FEDAKARLIK GEREKTİRİYOR

Olumlu yönde düşünceleriniz var mı ?

Spor Genel Müdürlüğünün il ve ilçelerde spor kompleksleri açmaları, spora teşvik etmeleri tabi ki güzel gelişmeler. Aynı zamanda tabi ki bir hizmet ifa ediyorlar. Takım sporlarına yönelik ciddi çalışmalar var bunlar ülkemiz adına güzel kazanımlar. Ama biz mücadele sporları alanından baktığımız için bu alanda ilgisizlik olduğunu düşünüyoruz. Örneğin biz öğrenci yetiştiriyoruz, emek veriyoruz sporcu yetiştiriyoruz ama Türkiye şampiyonasına götürmekte zorluk çekiyoruz. Mesela şehir dışında maçlar oluyor 3 gün,5 gün,7 gün kalıyoruz, otel parası, yemek parası, derken aileler bunu karşılayamıyor. Belediyelere, kaymakamlıklara spor müdürlüklerine gittiğimizde destek olmuyorlar. Dolayısıyla bir çok sporcuyu hak ettiği yere getiremiyoruz. Neticesinde Türkiye kaybediyor.

İdealist bir insan oluğunuzu biliyoruz, hedefleriniz neler?

Öncelikli hedefim geçmişten gelen tecrübelerle birikimle bundan sonraki aşamada imkanlar oluşursa, destek alabilirsek İstanbul Anadolu Yakası ve Kocaeli bölgesindeki bütün ilçelerde Efor Spor kulüplerini açarak spor alanında gençlerimize imkan sağlamak, gençlerimizi kötü ortamlardan korumak, sağlıklı bir neslin yetişmesi için hizmet vermek. Aynı zamanda başarılı sporcuların önünü açarak hem yurtiçi hem yurtdışı alanda en iyi şekilde ülkemizi temsil etmek amacındayız.

ÖNCE VATAN VE BAYRAK SEVGİSİ

Bizim bütün kulüplerimizde öğrencilerimiz Türk bayrağına selam vermeden derse başlamaz, aynı şekilde ders bitiminde hocasına ve bayrağına selam vermeden dersi bitirmez. Biz sadece tekme, yumruk atmayı öğretmiyoruz; aynı zamanda eğitimci olarak gençlerimizin ahlaki gelişimlerine katkıda bulunulması ve Türk kültürünün öğretilmesi noktasında ailelerle istişare ederek yol gösterici olmaya çalışıyoruz. Burada esas amacımız para kazanmak değil, severek yaptığımız bu işi icra etmek ve topluma yaymak.

GENÇLİKTEN ÜMİTLİYİM

-Hocam son olarak sizce Türk gençliği ne durumda? Gençlikten ümidiniz var mı?

Türk gençliğinin bilimde, kültürde, sanatta ve sporda hak ettiği yeri alması kanaatindeyim. Devletimizinde gençlerin önünü açması geleceğimiz adına çok önemli. Spor alanında bakacak olursak daha önceki tarihlerde gördüğüm kadarıyla bizim hizmet verdiğimiz branş arlarda yönelim azaldı. Tabi bunda birçok etken var. Esasında hani İrlandalı örneğini verecek olursak yabancı bir insan ülkemize geliyor, basit bir tartışmadan dolayı kavga çıkıyor ve İrlandalı 5-6 kişiyi yere seriyor.Bu kişi kimseden destek almadan kendini savunabiliyor. Dolayısıyla gençliğimizde kendini savunabilecek donanımda olmalı. Biz mücadele sporlarının insanlara kazanımlarını biliyoruz. Ve bunun Türkiye'de bizzat devlet politikası olarak uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Tabi ki gençlerimiz pısırık yetişiyor. Dolayısıyla gençlerimizin savunma sporlarını öğrenmesi, cesur yetişmesi, cesaretli yetişmesi çok önemli. Ayrıca günümüzde obezite, internet ve telefon bağımlılığı gibi durumların engellenmesi adına spor çok önemli. Yine uyuşturucu, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar günden güne artıyor. Bu tür bağımlılıklarla mücadelede tek yol spor. Diğer sorunuza gelecek olursak Türk gençliğinden tabi ki ümitliyim. Çünkü gençliğimiz doğusundan batısına almış oldukları kültürden, doneden dolayı bir çok alanda başarılı. Yeter ki onlara imkan sunulsun. Üretkenler ve enerjik bir yapıya sahipler burada yönlendirmeler çok önemli. Doğru yönlendirmeler olduğu sürece gençlerimizin başaramayacağı iş yok.

Haber: EMRE YAĞCI

 

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı