Haber Detayı
20 Eylül 2018 - Perşembe 21:37 Bu haber 645 kez okundu
 
ERİKCİ İDDİA ETTİ: PLANLARI BİZ YAPTIK
EKONOMİ Haberi
ERİKCİ İDDİA ETTİ: PLANLARI BİZ YAPTIK

AK Parti Maltepe İlçe Başkanı Mehmet Erikci basın mensuplarıyla bir araya gelerek imar barışı hakkında açıklamalarda bulundu. Erikci, buna gerekçe olarak da planları İBB’de AK partili üyelerin onay vermesini gösterdi

Hükümet tarafından 24 Haziran seçimleri öncesi hayata geçirilen imar barışı ile ilgili AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Erikci’den açıklama. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Erikci’nin konuşması bazı basın mensuplarının sorduğu sorularla Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın linç edilmesine döndü. Gülsuyu Gülensu ve Başıbüyük imar planları ile imar barışı konusunda açıklamalarda bulunan Erikçi şunları söyledi: “8 kattı iki kat daha verdirdik on kat oldu. Büyükşehire planlar gittiğinde ne imar transferi vardı ne de artı iki kat. Bunu  biz büyükşehirde gereken takibi yaparak yaptırdık. Şu çıkardı bu çıkardı değil. Maltepe Meclisinde 14 meclis üyesiyiz.  Burada oy birliğiyle geçti. Büyükşehirde  AK Parti grubu buna evet demese bu planlar çıkmazdı. Biz bunları siyaset malzemesi yapmadık. AK Parti çözüm odaklı çalışmaya devam ediyor. Bütün vatandaşlarımızın yanındayız. Şimdi plan süreci askıya çıkacak.  O zaman vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz. Askı sürecinde yerlerine baksınlar itiraz etmeleri gereken durum varsa da yapsınlar. Biz yaptık oldu bitti demeyeceğiz. Daha iyisi nasıl olur diye bakacağız. Sonuçta bir plan yapılırken bir sürü detayı var sosyal donatı alanı okul alanı parkı  vb. bu noktada bir alanın 50-60 yıllık planlaması yapılıyor.”

AD ABAZLI YAPILAŞMA

Yeni imar planıyla ada bazlı planlaşmanın teşvik edildiğini kaydeden AK Parti İlçe Başkanı, “Bizim sloganımız birleş birleştikçe büyü büyüdükçe de kazan. Bu noktada da Gülsuyu Gülensu ve Başıbüyük planlarını genel politikası bu olmalıdır. Vatandaşlarımız birleşmelidir birleştikçe arazileri büyümeleri  gerekir çünkü kademeli artış var planlarda. Plan genel olarak adalaşmayı öneriyor. Niçin böyle bir şey istedik gözümüzün önünde Fındıklı mahallesi var oradan çok şikayet alıyoruz çekme mesafeli yapılardan dolayı. Bu noktada planları bu şekilde yaptık. Akabilinde diğer mahallelerden gelen imar talepleri var bunları da çözüm noktasında olmak için mücadelemizi edeceğiz” diye konuştu.

BASIN MENSUBU: BU ADAM NEDEN GÖREVDEN ALINMIYOR

Toplantı sonrası basın mensuplarına soru için söz verildiğinde bir basın mensubu Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı kast ederek, ‘bu adam neden görevden alınmıyor, neden yeniden aday gösterilecek’ diye sordu. Erikci; “Bir siyasi parti kimi aday gösterir kimi göstermez o bizim işimiz değil. Biz mevcut belediye başkanının yanlışlarını ortaya koyuyoruz. Bu adam neden görevden alınmıyor derseniz o bizim  konumuz değil devletin konusu” cevabını verdi. Erikçi şöyle devam etti: “Devletimizin organları var bu bunlar tarafsızdır.  Biz meclis üyeleri olarak yapmamız gerekenleri zaten yapıyoruz. Savcılığa başvurusunu yaparız savcılıkta içişleri Bakanlığına verir süreç budur. Benim Belediye Başkanını alın demem doğru değil.”

1.5 MİLYON NEREDE

Bir başka basın mensubu ise  “Belediyenin 480 trilyonluk borcu olduğu söyleniyor. Söz verdiği projeler var iki tanesi battı. AK Parti ilçe olarak ne diyeceksiniz?” diye sordu. Erikci bu soruya da şu cevabı verdi: “Biz şirketlere dava açık MATAŞ ile ilgili. Sermayesi 1 milyon civarında TSKM’nin tapusunu şirkete geçiriyorlardı biz buna karşı çıktık. Şu an ayni sermaye olarak tapular MATAŞ’ın üzerine geçmedi. Şirketlerin denetimini SAYIŞTAY yapıyor o noktada biz gerekeni yaparız.  Süreyyapaşa Vakfından 1.5 milyona yakın fatura tüketmişler. Bu para nereye gitti?  Ben bunu belediye meclisinde de sordum.”

ERİKCİ’DEN ‘VAKFIN PARALARI’ İDDİASI

MATAŞ firmasıyla ilgili soru önergesi verdiklerini de hatırlatan Erikci, “Ne kadar kar etti diye sorduk. 400 bin TL kar etti görünüyor. Vergi dairesine verdiğiniz beyanlar mı doğru  bu mu doğru. Kar ettiyse bu 400 bin TL nerde.  Süreyyapaşa Vakfından kesilen faturalar belli 1.5 milyonluk parayı çıkarmışlar. Parayı da tuhaf tuhaf firmalara göndermişler. Vakfın paraları kademe kademe genel merkeze kadar gitmiş”   diyerek Maltepe Belediyesine yönelik iddialarını sürdürdü.

ATATÜRK’ÜN DEDİKLERİN İBİZ YAPIYORUZ

Altyapı ve trafikle ilgili soruları da cevaplandıran AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Erikci, “Hazlı tren uygulaması var onun ekipmanları tam olarak yapılmadı. Hızlı trenle birlikte Maltepe’de ulaşım ağı genişlemiş olacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği doğrultuda çalışmaları biz yapıyoruz. ‘ İstikbal göklerde’ dedi, 3. Havalimanını 29 Ekim’de açacağız, ‘demir ağlar’ dedi yurdu demir ağlarla örüyoruz” dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı