Haber Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 14:29 Bu haber 734 kez okundu
 
ÇİZGİ ROMANI YAŞATANLAR
- Haberi
ÇİZGİ ROMANI YAŞATANLAR

 ‘Çizgi Romanı Yaşatanlar’ sergisi Maltepe Üniversitesinde ziyaretçilerini bekliyor. 25 Mart’a kadar açık olacak sergide 24 sanatçının eseri yer alıyor

 

Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi ve Çizgi Roman Okurları Derneği tarafından geliştirilen proje çerçevesinde ‘Çizgi Romanı Yaşatanlar’ sergisi sanatseverlerle buluştu. Yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları kapak ve dergi tasarımlarıyla adından söz ettirmiş 24 sanatçının orijinal işlerinin yer aldığı sergi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Yıldız, Kadıköy Belediyesi Kültür Müdürü Prof. Dr. Simten Gündeş ve Çizgi Roman Okurları Derneği Başkanı Önder Çakı tarafından yapıldı. Çizerlerin kitap imzalamasıyla devam eden açılış töreni resital, Aslan Şükür’ün ‘Altın Fırçalı Adam’ belgeselinin gösterimi ve söyleşilerle son buldu.

Prof. Dr. Yıldız, “24 usta çizerin 86’ya yakın işinin sergilendiği bir bu sergi kapsamında Türkiye’de çizgi romanı yaratanlar, çizgi romanın tarihini yazan üstatların orijinal çizimleri var. Her biri çok değerli, onları burada ağırlamaktan ve onları çizgi roman severlerle buluşturmaktan büyük bir keyif alıyoruz” dedi. Kendi jenerasyonu için serginin aynı zamanda bir nostalji yolculuğu olduğunu ifade eden Yıldız, “Tarkan’la, Kara Oğlan’la,  Kara Murat’la büyüdük, onları çok okuyorduk. Onlar bizim başucu kitaplarımızdı, yastık altında saklardık” şeklinde konuştu. Çizgi Roman Okurları Derneği Başkanı Önder Çakı ise şöyle konuştu “Akademik ortama girmek bizim için çok önemliydi. Çünkü gençlerin de çizgi roman okuma alışkanlığını bizler gibi yaşamasını çok arzu ediyoruz. Çizimlerin tablette yapıldığı bir dönemdeyiz. Buradaki çizimlerin hepsi el işi ve orijinal çizimler. Genç arkadaşlarımızın bunları gördükten sonra heveslerinin artacağını düşünüyorum. İlk sergimizden çok iyi geri dönüşler oldu. Garip bir sergi, insanların geçmişe dönmek hoşuna gidiyor.” 25 Mart’a kadar açık kalacak sergide; Aslan Şükür, Ömer Muz, Ersin Burak, Sezgin Burak, Suat Yalaz, Yücel Köksal, Yalçın Dağlı, Eralp Noyan, İsmail Gülgeç, Hikmet Yamansavaşçılar, Ragıp Derin, Faruk Geç, Şahap Ayhan, Samim Utkun, Talat Güreli, Refet Kartal, Cemal Dündar, Haslet Soyöz, Abdullah Turhan, Fatih Okta, Mehmet Dal, Özcan Eralp, Firuz Aşkın ve Ural Akyüz’ün çizimleri yer aldı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı