Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 18:38 Bu haber 1250 kez okundu
 
MAHALLE ABİLİĞİNİ YAZDI
- Haberi
MAHALLE ABİLİĞİNİ YAZDI

Tarkan Deniz, kültürümüzde yer alan ancak son dönemde erozyona uğrayan mahalle abiliğini yazdı.

Tarkan Deniz, Mahalle Abisi kültürünü yazdığı yazıyla hatırlattı. Deniz yazısında bakın mahalle abiliğini nasıl kaleme aldı: Hangi dargını barıştırdın, hangi yetimi garibanı evsizi, kimsesizi, öğrenciyi korudun ve kolladın? Kime bir ortamda elin cebine gidip çaylar benden dedin? Kimin düğün, hastalık veya cenazesinde bir ihtiyacınız var mı diye sordun? Kime kapını, evini ocağını açtın? Kime en son ne zaman karşılıksız senin için ne yapabilirim dedin? Kimi bir gece vakti bir hastaneye veya acil otogara otobüse yetiştirdin? Hangi yolda veya sokakta kalmışa yardım ettin? Kimin hastasını hasta yatağında ziyaret edip arkasına yastık yerleştirip rahatını sağladın? Dışarıya çıkamayacak olanların parasını bile verdiği halde ekmeğini suyunu ihtiyacını görüp sızlanmadan of demeden aldın mı? Kömür tenekesini veya pazar arabasını poşetini filesini gocunmadan taşıdın mı? Derde derman, acıya merhem oldun mu? Topu patlayan çocuklara yeni top forma ayakkabı vb. aldın mı? Okuyan öğrencilerin bir eksiğini gördün mü? Onlarla hiç sohbet edip dinledin mi? Senden büyüklere karşı kaldırımdan da olsa el edip selam verdin mi? Esnaf ziyaretleri yaptın mı? Ahde vefa nedir bildin mi? En son hangi cenazede avluya kadar değil de mezara kadar son yolculuğuna iştirak ettin? Yetiştirdiğin evladına hiç baba dostuna selam verin hal hatır sorun diye öğretip tembih ettin mi? Selam verip aldın mı?

Mahalle abiliği nedir bilir misin? Kimsenin görmediğini ve göremediğini veya görmezden geldiğini görüp, destek vermektir, yanında durmaktır.

 Biz çok abiler gördük ve abi dediklerimiz işte bu abi demeyi hak eden harbi abilerdi. Çakma ve şekil değillerdi. Ağır abi olma bana, ağırbaşlı abi ol yeter. Biz atamızdan babamızdan büyüklerimizden ağırbaşlı olmayı gördük. Mahalle abiliği basit mesele değildir.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı