Haber Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 16:30 Bu haber 580 kez okundu
 
BİR AŞIK GEÇTİ BU DÜNYADAN
- Haberi
BİR AŞIK GEÇTİ BU DÜNYADAN

Dünyaca ünlü halk ozanımız Âşık Veysel, 46'ncı ölüm yıldönümünde Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen 'Âşık Veysel’i Anma ve Nevruz' konseriyle anıldı


TSKM iki etkinliğin aynı anda yapıldığı organizasyona ev sahipliği yaptı. 'Âşık Veysel’i Anma ve Nevruz' konseri çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu sahne aldı. Koro Şefi Uğur Kaya, dünya ve dinler tarihinde önemli bir yer tutan 21 Mart’ta âşık geleneğinin en son ve en önemli temsilcilerinden biri olan Âşık Veysel’in 46 yıl önce dünyaya gözlerini yumduğunu hatırlattı. Kaya, "Âşık Veysel toprak, çiçek, bahar dedi ve toprağın yine hayat, yeşillik bulduğu, yeni bir hayata başladığı gün yeni bir hayata yolculuk etti" diye konuştu. Koro, Âşık Veysel’in 'Uzun İnce Bir Yoldayım, Dokuz Ay Koynunda Gezdirdi Beni, Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım, Sen Bir Ceylan Olsan, Eğer Benim ile Gitmek Dilersen isimli ölümsüzleşen eserlerinden örnekler sundu. Koro, baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı nedeniyle yer verdiği Nevruz bölümünde Erzurum, Sivas, Van, Azerbaycan yörelerinden türküler icra ederek dinleyicilerin beğenisini topladı.
Konserde ayrıca Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü nedeniyle Afyonkarahisar’dan 'Yoksa Yavrum Seni Vurdular M'ola' ve 'Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı', Sivas yöresinden 'Karlı Dağlar Karanlığın Bastı mı' isimli türküler de seslendirildi.  Program Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla yad edilmesiyle son buldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı