Haber Detayı
03 Ağustos 2019 - Cumartesi 18:05 Bu haber 2071 kez okundu
 
Bunu hangi akıl yaptı?
ECA Elginkan Anadolu Lisesinde kontenjanın iki katı öğrenci alıp ikili öğretime geçme çalışması yapılırken, FETÖ’den el konulan okulun kapıları kilitli atıl vaziyette tutulması tepkileri doruğa ulaştırdı. Veliler; ‘Bu okulu atıl duruma getirenler yargı önüne çıkıp hesap versin’ dedi
EĞİTİM Haberi
Bunu hangi akıl yaptı?

Maltepe yeni eğitim öğretim yılına sancılı başlıyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminden önce Coşkun Koleji olarak eğitim veren, sonrasında Fatih Üniversitesi binası olarak öğrenci kabul eden bina atıl bekletilirken yakınında bulunan ECA Elginkan’da yaşanan yoğunluk dikkat çekiyor. Darbe girişiminden sonra devlet tarafından el konulan FETÖ okulları milli eğitim müdürlükleri bünyesine verildi.

DİYANETE DEVREDİLDİ

Maltepe’de de FETÖ’nün dört okulu bulunuyordu. Bunlar da el konularak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hizmetine verildi. Ancak önceki ilçe milli eğitim müdürü döneminde FETÖ’nün önce kolej sonra üniversite olarak hizmet veren binası Diyanet İşleri Başkanlığına devredildi.

KAPILAR KİLİTLİ

Kapısına Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Anadolu Eğitim Merkezi Müdürlüğü tabelası asılan okulun kapıları ise o tarihten beri kilitli. Diyanetin emrine verilmesine rağmen ona da hizmet etmeyen binanın içindeki eğitim malzemelerinin ne olduğuna dairse kimsenin fikri yok. Bölgedeki okullarda yaşanan sınıf yoğunluğuna rağmen önceki milli eğitim müdürlüğü döneminde hiçbir yetkili bu konuda bir adım atma gereği duymadı. Yine FETÖ’nün el konulan idari binası da Afrika’dan gelen yabancılar için yurt olarak kullanıma açıldı.

SADECE 500 METRE UZAĞINDA

FETÖ’nün el konulan okulları böylesi amaç dışı kullanılırken bu okullara 500 metre mesafede bulunan ECA Elginkan Anadolu Lisesinde öğrenci ve velilerin iki yıldır isyanını ise kimse duymadı. 9. Sınıflar için 10 şubesi bulunmasına karşın önce 400 bu yılsa 600’den fazla öğrencinin kayıt yaptırdığı okulda belirsizlik sürüyor.

İMZASI OLANLAR YARGILANSIN

Okulda ikili öğretim yapılacağının konuşulmasından sonra veliler bu duruma isyan etti. 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in; “2019 yılında Türkiye'nin tamamında ikili eğitime son vermiş olacağız. Tam gün eğitime geçeceğiz” sözünü hatırlatan velilerin tepkisi ise dinmek bilmiyor. Maltepe’de böylesine okul ihtiyacını gören önceki Milli Eğitim Müdürünün, bu okulu başka bir kuruma vermesi üstelik atıl durumda olmasının vatana ihanet olduğunu belirten veliler, Lise olarak hizmet vermesi gereken binayı bu hale getirenlerin yargı önünde hesap vermesini istedi.

BU ÇOCUKLAR KURBAN MI?

“Çocuklarımız birilerinin yanlış kararlarına kurban edilmek isteniyor” diyen veliler, üniversite sınavına hazırlanacak olan son sınıf öğrencilerinin birilerinin hatasının bedelini ödemeye mecbur bırakıldığını söyledi. Sadece Bağlarbaşı değil Maltepe’nin diğer mahallelerinden hatta çevre ilçelerden öğrencilerin olduğunu belirten veliler, “Milli Eğitim Bakanı sesimizi duysun. Burada atıl bina var ve bu bina daha önce okuldu. Yine okul olarak açılsın ikili öğretim saçmalığından da vazgeçilsin” dedi.

CEZASIZ KALMASIN

Türkiye’de kamu kurum yöneticilerinin hatalarının artık  yanına kar kalmamasını isteyen veliler, okulun devrinde ve bugün kullanılamaz hale gelmesinde kimlerin imzası varsa bakanlık tarafından açığa alınıp adli makamlara suç duyurusunda bulunulması gerektiğini de dile getirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bunu, hangi, akıl, yaptı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı