Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 20:58 Bu haber 754 kez okundu
 
Camiler ibadete ne zaman açılacak?
İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine gönderdiği genelgede camilerin ibadete açılacağı tarihi belirtti
İSTANBUL Haberi
Camiler ibadete ne zaman açılacak?

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 Mart’ta ibadete kapatılan camiler yeniden açılıyor. İçişleri bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede camilerde cemaatle ibadetin yapılabileceği tarih açıklandı. Buna göre 29 Mayıs’tan itibaren camiler ibadete açılacak. Bakanlık genelgesinde kararın Bilim Kurulu tavsiyesi üzerine alındığı ifade edilerek alınacak tedbirler şöyle sıralandı:

-Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.

-Öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek, cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacaktır.

-Cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin uygun yöntemlerle her gün temizlenmesine her zamankinden daha fazla özen gösterilecek ve temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler özellikle dezenfektan maddelerle silinecektir.

-Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami içerisinin sürekli havalandırılması sağlanacaktır.

Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı olacaktır.

-Öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi/bez maske kullanması zorunlu olacak, maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecektir.

-Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri sağlanacak veya imkanlar nispetinde müftülükler tarafından tek kullanımlık seccade temin edilerek cemaatinin kullanıma sunulacaktır.

-Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatin bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

-Cemaatin fiziksel temastan kaçınması yönünde gerekli uyarılar sıklıkla tekrarlanacaktır.

-Camilerde sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Camiler, ibadete, ne, zaman, açılacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı