Haber Detayı
03 Eylül 2020 - Perşembe 19:47 Bu haber 308 kez okundu
 
DİSK: Barış hemen şimdi
1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla açıklama yapan DİSK Emekli Sen Maltepe Şubesi, acıların yaşanmaması için tüm dünyada barış istedi
YAŞAM Haberi
DİSK: Barış hemen şimdi

DİSK EMEKLİ-SEN  Maltepe Şubesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle açıklama yaptı. 1 Eylül’ün İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcı olduğunun hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta Barış Dünyada Barış" diyerek vurguladığı barış umudunu hatırlamamız ve dünya sosyalistlerinin bizlere bıraktığı en anlamlı mirası; 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü bu yıl da eksilmeyen mücadele azmimiz ile kutluyoruz... Ülkemizi ve bütün dünyayı etkisi altına alan ve tüm insanlığı bir yandan ölümle tehdit ederken diğer yandan yoksul halkların daha da yoksullaşmasına neden olan Covid-19 salgını bir kez daha göstermiştir ki savaşlarda olduğu gibi doğal afetlerde ve salgınlarda da öncelikle yoksul dünya halkları yok oluyor. Bugün, barışa en çok ihtiyacımız olan böylesi bir pandemi döneminde dahi barıştan söz etmek maalesef mümkün değil. Emperyalist ülkeler ve uluslararası savaş örgütleri kana susamışken, en ufak bir çıkar için dahi savaş naraları atarken Akdeniz'de mülteci dostlarımızın botları batmaya, cansız bedenleri karaya vurmaya devam ediyor. Siyahi yoldaşlarımız polis zoruyla katledilirken Türkiye-Yunanistan çekişmesi ve bundan nemalanmaya çalışan emperyal güçler ortada. Libya, Suriye ve bütün Ortadoğu'da bitmeyen bir savaş bütün insanlığı vuruyor.

SAVAŞI EMPERYALİSTLER İSTER

Savaş; işçilerin ürettiği artı değere el koymak için birbirleriyle yarışan emperyalistlerin savaşıdır. Savaş, daha fazla sömürü, daha fazla servet isteyenlerin savaşıdır. Savaş, iş, ekmek ve özgürlük mücadelesi veren dünya halklarının üzerlerine panzerlerle gitmeye, gaz bombalarıyla sürüklemeye bahane arayan sermayenin elindeki en güçlü kozdur. Savaşa, savaş çetelerinin birliğine karşı barış dolu bir dünyayı tüm dünya işçi ve emekçileriyle beraber kendi ellerimizle inşa edeceğiz. Barışın onun için verdiğimiz emekle eşdeğer olduğunun bilincinde, verdiğimiz emeğin karşılığını alana kadar mücadele edeceğiz. Sovyetlerden Küba'ya, Küba'dan Türkiye'ye tüm dünya halklarının 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun. Yaşanabilir bir dünya, aydınlık bir gelecek için barış hemen şimdi!”

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİSK:, Barış, hemen, şimdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı