Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 19:22 Bu haber 319 kez okundu
 
Emeklilere seslendi: Örgütlü olalım
Birleşik Emekliler Derneği Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir: Türk emeklisi, yıllardan beri kapısından girmek için mücadele ettiğimiz AB ülkelerindeki emeklilerin hayat standartlarının çok gerisinde kalmış, bulabildiği ek işlerle hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır
EKONOMİ Haberi
Emeklilere seslendi: Örgütlü olalım

Birleşik Emekliler Derneği Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir yayınladığı mesajında ‘Emekliler Günü’nü kutladı. Özdemir; 20-25 yıldan 45 yıla kadar uzun süren bir çalışma hayatından sonra emekliye ayrılacak insanın gelecek endişesi duymadan, ömrünün geri kalan kısmını huzurlu, mutlu ve insanca yaşaması gerektiğini hatırlattığı açıklamasında Türk emeklisinin ise durumunun iyi olmadığını söyledi. Özdemir; “Türk emeklisi, yıllardan beri kapısından girmek için mücadele ettiğimiz AB ülkelerindeki emeklilerin hayat standartlarının çok gerisinde kalmış, bulabildiği ek işlerle hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır. Emekliler hastalandıklarında, hastanelere ve eczanelere ek ücret ödemekten, ortez, protez parası ödemekten perişan olmuştur. AB ülkeleri emeklilerini Akdeniz’e tatile gönderirlerken, biz ise hastane yatak parasını otel parası diye ödemekteyiz” dedi. Emeklilerin; huzur içerisinde, kimseye muhtaç olmadan geçinebilecekleri bir gelir düzeyi ile rahatça muayene ve tedavi olacakları bir sağlık sistemini beklediğini kaydeden Özdemir şöyle devam etti: “Bu nedenle özellikle sağlık konusunda hassas sınıfta değerlendirilen yaşlılarımızın muayene ve tedavi giderleri bütçelerine yük olmamalıdır. Tedavi ve ilaçtan katkı payı alınmamalıdır. Emeklileri; çalışmayan, verimsiz, tüketen, hastalıklı insanlar gibi görmek onlara en büyük haksızlık, vefasızlık ve saygısızlıktır.”   

Emeklilerin daha fazla ezilmemek, haklarını korumak için, örgütlenme yolunu seçmesi gerektiğinin de altını çizen Özdemir; “Emekliler iktidardan sendika kurma hakkının verilmesini istemektedir. Sendika kurulduğu takdirde, emeklilerin hak arama mücadelesi yasal zemine oturmuş olacaktır. Emekliler sendika kurma hakkını büyük bir sabırla beklemektedir. Çalışanlara toplu sözleşme hakları var da emeklilere niye yok, biz maaşımız az, artırın diyemeyecek miyiz? Biz artık maaş kuyruklarında, hastane kuyruklarında sıra bekletmeyin diyemeyecek miyiz? Tedavi masraflarımızın, ilâç masraflarımızın bedelinin tamamını devlet ödesin, bizlere yaşlı evleri, lokalleri açın diyemeyecek miyiz” diye sordu. Özdemir, emeklilere de, “Teşkilatsız olunca, bir olmayınca, toplu olmayınca, ülkeyi yönetenler emeklileri hiç dikkate  almıyor.  Sendika mücadelemiz ve haklarımızı almak için, gelin birlik olalım. İnsanca yaşamak, emeklerimizin karşılığını almak, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek ve kula kulluk etmemek için Türk Emekli-Sen’e ve Birleşik Emekliler Derneğimize destek verelim” çağrısında bulundu.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emeklilere, seslendi:, Örgütlü, olalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı