Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 23:02 Bu haber 3684 kez okundu
 
Faik Kaptan’dan Giderayak Skandal İcraat!
Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan görevden alınmadan kısa bir süre önce skandal bir olaya imza attı.
EĞİTİM Haberi
Faik Kaptan’dan Giderayak Skandal İcraat!

Görevden alınan Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan’ın, Güzin Dinçkök Ortaokulu’nda yolsuzlukları ortaya çıkaran bir müdür yardımcısı ve öğretmene son dakika sürgünü yaptığı öğrenildi. Maltepe Ekspress’in geçtiğimiz yıl gündeme getirdiği Güzin Dinçkök Ortaokulu’ndaki usulsüzlükler sonrası okula müfettiş gönderilmişti. Yapılan incelemede Okul Müdürü Osman Nar’ın usulsüzlük yaptığı ve 400 bin TL’ye yakın parayı zimmetine geçirdiği ifade edilmişti. Osman Nar ile ilgili soruşturmayı yürüten müfettişlerin raporu sonrası o dönem İlçe Milli Eğitim Müdürü olan Faik Kaptan, Osman Nar’la birlikte siyasilerin devreye girmesiyle müfettişlerin değişmesini istemişti.  İstanbul Valiliğince görevlendirilen müfettişler öncekilere göre soruşturmayı daha kapsamlı yürütmüş, sonuç olarak Osman Nar görevden alınmış ve kademe ilerlemesi disiplin cezası almıştı. Okulda yaşanan yolsuzlukları ortaya çıkaran iki müdür yardımcısı ise takdir beklerken cezalandırıldı.

 

SEN MİSİN HIRSIZLIĞA KARŞI ÇIKAN!

 

Faik Kaptan’a yakınlığıyla bilinen Osman Nar, İstanbul Valiliğince görevden alınmış, tüm siyasi girişimlere rağmen eski görevine dönememişti. Tüm girişimleri sonuçsuz kalınca Faik Kaptan, eski okul müdürü Osman Nar’dan geri tarihli dilekçeler aldı. Bu dilekçelerle iki müdür yardımcısının sürgüne gönderilmesini sağlayan Kaptan, bu müdür yardımcılarından S.G. sürgüne karşı çıkıncı Osman Nar’ın vermiş olduğu geri tarihli asılsız iddialardan oluşan dilekçelere dayanarak S.G. hakkında dört ayrı soruşturma açtırdı. Açılan soruşturmalarda S.G.'ye ağır cezalar vermek istense de dosyalar İl Disiplin Kurulu’ndan geri döndü. Kaptan, müdürlük görevinden alınmadan kısa bir süre önce ise İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sunmuş olduğu raporla S.G’yi görevden aldırdı ve Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu’na sürgün edilmesini sağladı. İddialar bununla da sınırlı kalmadı. Eski Müdür Kaptan’ın müfettişlere okulda yaşanan usulsüzlükleri anlatan bir diğer kişi olan öğretmen K.K.’yı da görevden alarak başka okula gönderilmesini sağladığı da anlaşıldı.

 

KARNESİ ZAYIF

 

Maltepe’de 10 yıl İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapan Faik Kaptan’ın başarı karnesi ise zayıf. Ferşat Ayar döneminde İstanbul’da 39 ilçe arasında her zaman ilk onda, çoğu zaman ilk 5’te olan Maltepe, Kaptan döneminde 20. Sıraya kadar geriledi. Yakın zamanda Kaptan’ın başkanlık etiği okul müdürleri ve öğretmenler ile yapılan bazı toplantılarda kavgaların yaşandığı ve Kaptan’ın okullar arasında ayrım yaptığı da ifade edildi.

 

İLGİLİ HABERLER:

 

Faik Kaptan'ın Görevden Alınması Üzerine Değerlendirme

 

Faik Kaptan'dan 'Ismarlama' Video

 

Kaptan şimdi ne yapacak?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Faik, Kaptan’dan, Giderayak, Skandal, İcraat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı