Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 14:05 Bu haber 540 kez okundu
 
Kaygı yüksek
Koronavirüs konusunda araştırma yapan İBB İstatistik Ofisi, kentte vatandaşların alınan önlemlerden memnun olduğunu ancak ekonomik hastalığın bulaşma kaygısının yüksek olduğunu açıkladı
EKONOMİ Haberi
Kaygı yüksek

İBB İstatistik Ofisi, İstanbul’da koronavirüse ilişkin algı, beklenti ve tutumlar konusunda yaptığı araştırmaların sonucunu kamuoyu ile paylaştı. Araştırmaya katılanların yüzde 75,2’si koronavirüsün kendisine ya da yakınlarına bulaşmasından endişe ederken, virüs hnedeniyle ülke ekonomisinin zarar göreceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 81,1 oldu. Koronavirüse karşı alınan önlemlerin başında el yıkama gelirken, yüzde 64,3 merkezi ve yerel yönetimlerin aldığı önlemleri yeterli buldu. Araştırmaya katılanların yüzde 73,6’sı koronavirüs hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunu düşünürken, yüzde 15,6’sı yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade etti. Yüzde 60,2 gelişmeleri televizyondan takip ediyor. Katılımcıların yüzde 64,3’ü merkezi ve yerel yönetimlerin gerekli önlemleri aldığını düşünüyor. Yüzde 55,1’i vatandaşların yeterince tedbirli davranmadığını ifade ediyor. Koronavirüs nedeniyle daha fazla alışveriş yapanların oranı yüzde 25,9 oldu. Bu kişilerin yüzde70’i gıda ürünlerini, yüzde 25,3’ü temizlik malzemelerini tercih etti.4 kişiden biri kendisine yakın zamanda bulaşacağını düşünüyor.

Koronavirüsten dolayı toplumun yüzde 57,9’u oldukça endişeli olduğunu belirtirken, yüzde 18,1’i ise kısmen endişeli olduğunu ifade etti. Endişeli olmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 24 oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 75,2’si koronavirüsün kendisine ya da yakınlarına bulaşma riskinden, yüzde 81,1’i virüs nedeniyle ekonomik sorunların yaşanılmasından, yüzde 70,4’ü eğitim hizmetinin aksamasından, yüzde 70,3’ü ise günlük yaşantısının daha fazla kısıtlanmasından ve yüzde 41,6’sı yeterli düzeyde gıdaya erişilememesinden endişe duyuyor. Araştırmaya göre ülke ekonomisinin virüsten olumsuz etkileneceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 85 oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaygı, yüksek,
Yorumlar
Haber Yazılımı