Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 17:10 Bu haber 1074 kez okundu
 
Kılıç: Gençler Türkiye’ye güvenmiyor
Kılıç, “Türkiye gibi hem ekonomide, hem de siyasette güvensizliğin olduğu bir ortamda yerel yönetimlerin de söz söyleme hakkı var. Bu ülke gençlerine ümit vermiyor”
EKONOMİ Haberi
Kılıç: Gençler Türkiye’ye güvenmiyor

Maltepe Belediyesi Maltepe Ekonomik Forumu’na ev sahipliği yaptı. Elite World Asia Otel’de, düzenlenen foruma CHP’nin Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP’nin Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP’nin Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP’nin Arge-Bilim Yönetim ve Kültür Platformundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, CHP milletvekilleri Akif Hamzaçebi, Kadri Enis Berberoğlu, Ömer Fethi Gürer, Çetin Osman Budak ile çok sayıda yerli ve yabancı ekonomist katıldı.

BU ÜLKE GENÇLERE ÜMİT VERMİYOR

Açılışta konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Türkiye gibi hem ekonomide, hem de siyasette güvensizliğin olduğu bir ortamda yerel yönetimlerin de bu konuda söz söyleme hakkı var demek istiyorum. Maltepe’mizde önce ekonomi, sonra da siyasete bakış açısı masaya yatırılacak. Türkiye’de şu an yurtdışına beyin göçü veriyor olmamız düşünmemiz gereken önemli konu başlıklarından sadece bir tanesi. Bir ülke gençlerine ümit vermiyor, yarınlarıyla ilgili alan yatıramıyorsa, beyin göçü olarak onları yurtdışına gönderiyorsak elbette bunun üzerinde düşünmemiz lazım. Sadece beyin göçü mü, ekonomik göç de var. Yatırımcılar burada gelecek görmedikleri için yurtdışına gidiyor, Türkiye’deki yatırımcılar da yurtdışına işlerini taşıdı” dedi.

EKONOMİK SORUNLAR İRDELENDİ

Kılıç’ın konuşmasının ardından “Dünya ve Türkiye Ekonomilerinde Görünüm ve Beklentiler” konulu ilk oturum gerçekleştirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın moderatörlüğünde, Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selva Demiralp, Bilkent Üniversitesi, İktisat Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Azerbaycan’dan gelen Prof. Dr. Saleh Mammadov ve ekonomist Dr. Zümrüt İmamoğlu ve gazeteci ve köşe yazarı Uğur Gürses, “Dünya Ekonomisinde Sorunlar ve Belirleyici Dönüşümler” ve “Türkiye Ekonomisinin Temel Sorunları” üzerine bir sunum yaptı. “Ekonomi Politikalarında Yeni Arayışlar” konulu ikinci oturumda ise Dr. Osman Berke Duvan moderatörlüğünde, Prof. Dr. Kamil Yılmaz, “Makroekonomik Çerçeve”, Prof. Dr. Serdar Sayan, “Üretim ve Verimlilik”, Prof. Dr. Uğur Emek, “Rekabet Gücü”, Prof. Dr. Öner Günçavdı, “Sanayi Politikaları” ve Prof. Dr. Haluk Levent, “Kapsayıcı Büyüme ve Bölüşüm” konularında konuştu. Son oturumdaysa Prof. Dr. Daron Acemoğlu, video konferans yöntemiyle “Küresel Ekonomik Gelişmelerin Işığında Türkiye’nin Yol Haritası” konusunu masaya yatırdı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kılıç:, Gençler, Türkiye’ye, güvenmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı