Haber Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 19:58 Bu haber 889 kez okundu
 
KORONA GÜNLERİNDE İŞÇİ HAKLARI
İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ender Demir, virüs nedeniyle iş hayatında yaşanabilecek sorunlarla ilgili işçi hakları konusunda bilgi verdi
EKONOMİ Haberi
KORONA  GÜNLERİNDE İŞÇİ HAKLARI

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE İŞÇİ HAKLARI 

Koronavirüs çalışma hayatını da olumsuz etkiledi. Birçok işletme bu süreç içerisinde üretime arar verirken bazıları da geçici süre kapatıldı. Bu dönemde işçilerin durumu ile ilgili belirsizliğe ise İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ender Demir açıklık getirdi. İşverenin ucu açık ücretsiz izin veremeyeceğini, kısa çalışma ödeneği alan iş yerlerinin ise işçi çıkaramayacağını belirten Demir şunları söyledi: “İşveren karşılıklı anlaşma olmadan, işçiyi zorla ücretsiz izne çıkaramaz. Ücretsiz iznin sona ereceği tarih mutlaka belirtilmelidir, ucu açık bir şekilde ücretsiz izin verilemez. İşçi böyle bir durumda ihbar, kıdem tazminatı talep edebilir ve işe iade davası açabilir. Yıllık ücretli izin kullanımına ilişkin karar ve takdir yetkisi işverene aittir.”

Kendi istek ve kusura dışında işsiz kalan kişilerin işsizlik ödeneğinden faydalanma hususlarına değinen Demir, “Örneğin iş akdini haklı nedenle fesheden, iş akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün iş akdine tabi olan, iş akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olan, iş akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuran işçinin işsizlik ödeneğinden faydalanabilir” dedi. 26 Mart’ta çıkarılan Torba Yasa ile kısa çalışma ödeneğinin şartlarının kısmen kolaylaştırıldığını işaret eden Demir, “İlk olarak işçinin en az 60 gündür aynı iş yerinde çalışıyor olması gerekiyor. İkinci olarak ise son 3 yıl içinde işçi adına en az 450 günlük işsizlik sigortası pirimin yatırılmış olması lazım. İşçi bu iki şartı sağlamıyorsa kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayacak. Kısa çalışma ödeneği, işçinin aylık brüt ücretinin en fazla yüzde 60’ı kadar oluyor. Üst limiti ise asgari ücretin 1 buçuk katı. Yani işçiler en az bin 700 lira en fazla 4 bin 400 lira alabilecek” diye konuştu. Demir uzaktan çalışma ile ilgili de şöyle dedi: “Uzaktan çalışan işçinin koronavirüsüne yakalanması iş kazası olarak kabul edilebilir. Burada önemli olan kazanın mesai saatleri içinde, işin yürütümü esnasında meydana gelmesidir. İş kazasına uğrayan işçi, geçici iş göremezlik ödeneği, sürekli iş göremezlik geliri, hak sahipleri ise ölüm gelirinden faydalanabilir.”  

Kaynak: Editör:
Etiketler: KORONA, , GÜNLERİNDE, İŞÇİ, HAKLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı