Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 16:43 Bu haber 1106 kez okundu
 
‘Kutsal zor ama mutluluk veren bir meslek’
Kaymakam Meftun Dallı; “Öğretmenlik kutsal, zor bir meslek, uzun bir süre sabırla yapılması gereken bir iş. Ama ortaya çıkan neticeye baktığınızda insana en çok mutluluk verecek olan iş de öğretmenlik”
EĞİTİM Haberi
‘Kutsal zor ama mutluluk veren bir meslek’

Özel Maltepe Koleji İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinliğe; Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, şube ve okul müdürleri, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. ‘Yeryüzünde kutlu, kutsal sıfatlarını hak edecek bir meslek varsa herhalde o öğretmenlik diye düşünüyorum’ diye söze başlayan Maltepe kaymakamı Meftun Dallı, “Öğretmenlik aslında bilgiyle, azimle yoğrulmuş bir sanat. Ülkesini, vatanını seven, başta kendisi olmak üzere ailesine, çevresine, faydalı bir insan kadar güzel bir sanat eseri başka ne olabilir. Bundan daha değerli, bir insan, hayatta ne üretebilir. Onun için, öğretmenlik kutsal bir meslek, zor bir meslek. Meşakkatli, çok uzun bir süre sabırla yapılması gereken bir iş. Ama sonucunda ortaya çıkan sonuca baktığınız zaman herhalde insana en çok mutluluk verecek olan iş de öğretmenlik olsa gerek” dedi.

ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ İLİŞKİSİNE DİKKAT ÇEKTİ

Öğretmenliğin hakkıyla yapılabilmesi için öğrencisi ile arasında saygı, sevgi ilişkisi olması gerektiğinin altını çizen Dallı, bu sevgi saygının son dönemde biraz kaybolduğu siteminde bulundu. Dallı; “O olmadan belki matematik, fizik, kimya öğretebiliriz. Ama iyi bir insanı nasıl yetiştirebiliriz. Hocasına saygı duymayan bir öğrenciden o anlamda ne alabiliriz? 30-40 yıl önceden bütün öğretmenlerimize korkuyla karışık bir saygı duyuyorduk ve bunu bugün övünerek anlatıyoruz, yanlış bir şey değildi. Bugün bu sanki yanlışmış gibi bir algı oluştu. Öğretmenin sadece sınavlarda girdiği o testlerden en iyi dereceleri aldıran, aldırması gereken birisiymiş gibi görülmesi beni çok üzüyor ve yaralıyor. O değil öğretmek, zaten çocuk seviyorsa onları yapacak. Onun için öğrencinin öğretmene olan saygısını, onun da öğrencisinin hayatının bütün alanlarında bu işi yapmanın şuuruyla kuşatacağı bir insan olması lazım ki bu işten hakikaten iyi insanlar, ülkesine milletine faydalı fertler yetişsin” şeklinde konuştu. Dallı sözlerini, “Başta Baş Öğretmen Atatürk olmak üzere, aramızdan ayrılıp ebediyete göçmüş bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” diyerek tamamladı.

AYDOĞDU: ANILMAK DEĞİL ANLAŞILMAK İSTİYORUZ

Öğretmenliğin diğer mesleklerden ayrı tutulması gerektiğini dile getiren Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu’da, Öğretmenler olarak aslında anılmaktan çok anlaşılmayı istiyoruz. Yapılan işin zorluklarının farkına varılmasını, değerli olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” diye konuştu. Öğretmenlere de seslenen Aydoğdu; “Bizlerin de kendi üzerimize düşen görevleri layıkıyla yapmamız gerekmektedir. Öncelikle kutsal bir meslek yaptığımızı kabullenip bu mesleğe uygun davranışlar sergilemeliyiz. Önce kendi değerimizi kendimiz vermemiz gerekir. Tam anlamıyla öğretmen olmalıyız. Bu mesleği 24 saat hissederek yaşamalıyız, bir iş olarak görmemeliyiz. Bu milletin bir ideali varsa bu çocukların bu gençlerin geleceği ile olacaktır. Bu çocuklara, bu gençlere, bu ideale aşılayacak olan da öğretmenlerdir” dedi.

Konuşmaların ardından kısa video gösterimi ve şiir ile birlikte öğrenciler tarafından solo şarkılar dinletisi sunuldu. Etkinlik Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle sona erdi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Kutsal, zor, ama, mutluluk, veren, bir, meslek’,
Yorumlar
Haber Yazılımı