Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 19:07 Bu haber 506 kez okundu
 
Maltepe’de 97.yıl coşkusu
Maltepe, Cumhuriyetin kuruluşunun 97. Yılını coşkuyla kutladı. Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı kutlama töreninde; “Atatürk’ün önderliğinde verdiğimiz tarihî varoluş mücadelesinden sonra kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi
MALTEPE Haberi
Maltepe’de 97.yıl coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Maltepe Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Kaymakam Meftun Dallı, 23. Komanda Tugay Komutan Yardımcısı Alb. Cevdet Çelik, Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından anıta çelenk sunumu ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Kaymakam Dallı, daha sonra makamında tebrikleri kabul etti. Dallı kutlamaların yapıldığı  hükümet binası önünde yaptığı konuşmada; ‘Bugün, tarihimizden aldığımız güçle, geçmişten geleceğe büyük umutlar ve emin adımlarla, birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, Atatürk’ün ‘Türk Milletinin Karakterine ve Geleneklerine En Uygun İdare” olarak tanımladığı Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla andığını ifade eden Dallı şöyle devam etti: “Cumhuriyetimiz, 29 Ekim 1923 tarihinde, yani bundan 97 yıl önce bugün, “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını, istikbalini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli cumhuriyettir” ifadeleriyle ilan edilmiştir. Atatürk’ün önderliğinde verdiğimiz tarihî varoluş mücadelesinden sonra kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz. Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve bugün dünyanın en güçlü ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır.

HEDEFLERİMİZ VAR

Milletimiz, Cumhuriyet sayesinde Devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun, hâkimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun bilincindedir. Demokratik,  laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimiz ve onun kazanımları ırk, dil, din, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır. Elbette, ulaşmamız gereken daha nice hedef,  yapmamız gereken daha nice büyük işler vardır. Attığı adımlardan ve mücadelesinden geri durmak, bu asil milletin bir vasfı değildir. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da düşmanlarımızın üzerimizdeki planları bozulmaya mahkûmdur.

DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU

Cumhuriyetimiz, dostlarımıza güven ve övünç kaynağı olup örnek teşkil ederken,  milletimize düşmanlık hisleri besleyen karanlık güçleri ve vatan hainlerini ise korku ve telaşa düşürmektedir. Bugün geldiğimiz noktadan daha aydınlık yarınlara ancak Cumhuriyetle varabileceğinin bilincinde olan Büyük Türk Milleti, Cumhuriyet rejimiyle kıvançlıdır. Her ferdimizle ve her kurumumuzla, devletimizin bekası, milletimizin refahı için çalışmaya, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda rekabete ve evrensel insanlık değerlerinin savunulmasına öncülük etmeye,  mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya, milletçe her zamankinden daha fazla azimli ve kararlıyız. Bunun için gerekli olan güce, akla, tecrübeye ve iradeye de sahibiz.

Biliyoruz ki vakit, ay yıldızlı bayrağımızın altında tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vaktidir. Vakit, akıl ve gönül birliği vaktidir. Vakit, ecdattan teslim alınan mirası, geleceğimizin teminatı gençlere en iyi şekilde teslim edebilmek için gayret gösterme vaktidir.” Dallı'nın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okunda halk oyunları gösterisi yapıldı. Kutlamalar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında dereceye giren öğrenciler ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe’de, 97.yıl, coşkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı