Haber Detayı
03 Eylül 2020 - Perşembe 19:31 Bu haber 574 kez okundu
 
Sağlıkçılar eylemde
Türk Sağlık-Sen: Salgınla mücadelede özverileri ile toplumun her kesiminin taktirini kazanan sağlık çalışanlarının özlük hakları verilmelidir
SAĞLIK Haberi
 Sağlıkçılar eylemde

Türk Sağlık-Sen İstanbul Şubeleri, sağlık çalışanlarının haklarının verilmediğini belirterek Beyazıt’ta eylem düzenledi. Eylemde sağlık çalışanlarının kronikleşen sorunlarının çözülmesi istendi. Türkiye’nin 11 Mart’tan beri salgınla mücadele ettiğini haçtırlatan Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mustafa Köse, bu süreçte özveri ile çalışan sağlık çalışanlarının her birinin birer kahraman olduğunu söyledi. Köse yaptığı açıklamada: “ Tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi, kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakarlık, ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçtiler. Binlerce arkadaşımız virüse yakalandı, hayatını kaybederek şehit olanlar oldu” dedi.Sağlık çalışanlarının herkes tarafından taktir topladığını ve alkışlandığını kaydeden köse, ancak bunun sorunlarının çözümüne bir katkısı olmadığını ifade etti. Köse şöyle dedi: “Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getirdik.  Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu.  Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi. Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş Hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi.

İYİLEŞTİRME OLMADI

Sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı. Biz,  Ek Ödeme değil Tek Ödeme istiyoruz. Onu da maaş zam olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür. 3600 Ek gösterge sözü hayata geçmemiştir.  Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak  geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır. Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ebe hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir yanıt verilmemiştir. Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir. Yıprananın kim olduğunu gördüğümüz şu günlerde makul bir yıpranma payı isteğimiz bile görmezden gelinmiştir.

BU BİZE REVA MI?

Salgının artığı bugünlerde Sağlık çalışanları yine fedakarca görevlerinin başındalar ama mutsuz ve umutsuzlar. Kırgın, kızgın ve yorgunlar. Fedakarlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muameleye ile karşı karşıya kalıyorlar. Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar. Dünyanın çeşitli ülkeleri sağlık çalışanlarının bu süreçte ücretlerini arttırırken salgınla mücadelede destan yazan Türk sağlık çalışanlarına yapılanlar reva mıdır? Bizim beklentimiz salgının seyrini arttırarak devam ettiği şu günlerde kahraman sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesidir.” Vaka sayısının son günlerde yeniden artığına dikkat çeken Mustafa Köse, vatandaşlara da; “Sağlık çalışanlarının yüklerinin hafifletilmesi için, kendi sağlığınız için Covid-19 tedbirlerine yani maske-mesafe ve temizlik kuralına uyarak destek olun” çağrısında bulundu.   

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Sağlıkçılar, eylemde,
Yorumlar
Haber Yazılımı