Haber Detayı
12 Ekim 2019 - Cumartesi 20:26 Bu haber 2255 kez okundu
 
Yücel: Ciddiye almıyorum
AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Erikci’nin Maltepe Belediyesine yönelik iddialarına CHP İlçe Başkanı cevap verdi: Ciddiye almıyorum, kendi ilçesindeki seçmeni terörist diye şikayet edenlerin söylediklerinin anlamı yok
SİYASET Haberi
Yücel: Ciddiye almıyorum

CHP Maltepe İlçe Başkanı Savaş Yücel, Maltepe Ekspress’e konuştu. AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Erikci’nin basın toplantısında Maltepe Belediyesi ile ilgili iddiaları ve suç duyurusunda bulunacakları yönündeki sözlerini değerlendiren Yücel, “Seçimleri kaybetmenin iç ezikliğini yaşıyorlar” dedi. İşte CHP İlçe Başkanı Yücel’in AK Parti’nin iddialarına verdiği cevaplar:

ADAY BİLE ÇIKARAMADILAR

“AKP’nin yaptığı basın açıklamasını ciddiye almıyorum çünkü kendi ilçesinde yaşayan insanları terörist olarak ilçe seçim kuruluna şikayet eden birinin söylediklerinin benim için bir anlamı yok. Burada ikinci büyük parti olmalarına rağmen yerel seçimde aday çıkaramadılar. Kendi ittifaklarının adayını desteklediler. Maltepe halkı teveccüh göstererek tekrar Ali Kılıç’ı çok büyük bir farkla belediye başkanı seçti. Aynı zamanda büyükşehir belediyesinde İstanbul’da Kadıköy ve Küçükçekmece’den sonra AK Parti’ye en çok fark atan üçüncü ilçeyiz. Demek ki Ali Kılıç’ın burada yaptığı olumlu işler var ki hem İstanbul için hem Maltepe için büyük bir oy farkıyla seçimleri kazandık. Bunlar seçimleri kaybetmenin bir iç ezikliğiyle saldırılara geçtiler.

ALGI YAPARAK YANILTIYORLAR

-İşçilerin maaşı ödenemiyor iddiası

Beş sene önceki soru önergelerini hala mecliste vermeye devam ediyorlar dolayısıyla çok ciddiye almıyoruz. Belediye başkanımız cevaplarını hem sözlü hem yazılı olarak veriyor. Şu anda Maltepe ilçesindeki belediyenin önünde yapılan eylemin işçi ücretleriyle alakası yok. 1 işçinin belli bir süre işe gelmemesi nedeniyle tutulan bazı tutanaklar var bu tutanaklara istinaden işçinin işten çıkartılması var. Hiçbir iş veren işe gelmeyen çalışanını işte tutmaz. Bunun iki taraflı da dinlenmesi gerekiyor. İşçinin haklı olduğu yerler varsa eğer yargı süreci başlar ve devam eder. Geri dönüş davasını açar.

HER NE KADAR TALİMATLA ÇALIŞSA DA…

Genel başkanımızla birlikte bunu hep söylüyoruz; hak, hukuk, adalet. Genel başkanımız bu konu için 430km yol yürüdü. Eğer haklı bir yanı varsa bu hukuk içerisinde düzelir ama belediye haklı ise o yönde bir karar verilir, işlem teşhis edilir. Dolayısıyla bizim bu ülkede her şeyden önce adaleti temsil etmemiz gerekiyor. Hukuka güvenin yeniden tesis edilmesi gerekiyor. Her ne kadar adalet mekanizması şu anda talimatlarla çalışsa da yine de vicdanlı hakimler vardır. Kararı neyse verir belediyemiz de işçimiz de bu karara uyar. Bu işin ücretle herhangi bir alakası yok.

-Belediye arazisinin ALTAŞ’a haciz sonuna kadar verildiği iddiası

Bununla ilgili zaten daha önce de basına gerekli açıklamalar yapıldı. Belediyeler yaptıkları hizmetler karşısında ücretlerini öderken eğer nakit parası varsa nakit olarak ödeme yapar eğer nakit olarak ödeyemiyorsa da kendi envanterinden bir şeylerle bunları karşılayabilir. Bu normal bir şey. Altaş ile olan temizlik ihalesi sona erdi yeni ihale de şu anda yapılmadı başka bir firma tarafından geçici olarak yürütülüyor.

-M’EXPO iddiası

Ufku olmayan insanlar yapılan bir projenin nasıl gerçekleşeceğini bilemezler. M’EXPO Projesi sayın Ali Kılıç tarafından ortaya atıldı, M’EXPO Projesi hayata geçtiği zaman en az 25.000 kişiye iş imkanı verecek bir proje ancak bu projeyi sadece yerel belediyenin yapması mümkün değil. Proje gerçekleştirildi, olgunlaştırıldı, 39 ilçe belediyesine sunuldu, daha önceki dönemde sayın Kadir Topbaş’a sunuldu. Bununla ilgili gerekli girişimler yapıldı hatta mevcut hükümete o zamanki mevcut başbakana, cumhurbaşkanına kadar iletildi. Bu projenin faaliyete geçmesi için adımlar atıldı ancak buna yer tahsisi yapılması lazım. Yer tahsisi yapılırken de tabi ki çok büyük bir alanı kapsayan bir proje merkezi hükümetin de buna destek vermesi gerekiyor. Bu işsizliğe çare olacak bir projedir. Merkezi hükümet bu sadece Cumhuriyet Halk Partisi’nin projesi olduğu için destek vermiyor. Yoksa şu ana kadar destek vermiş olsaydı, yer tahsisleri yapılır, proje de hayata geçerdi. Maltepe ve İstanbul rahat bir nefes alırdı. Biz projenin takipçisiyiz. Olgunlaştığı zaman gündeme gelecek ve hayata geçirilecektir.

-Asfalt borçlanması yapıldı asfalt dökülmedi iddiası

Bunu sorarken kendi meclis üyelerine de bir suçlama getiriyorlar. Maltepe Belediyesi’nin hesapları her yıl Denetim Komisyonu tarafından denetlenir. Denetim Komisyonu’nda çalışan CHP’li ve AKP’li üyeler bunların denetimini yaptı ve gerekli raporları da faaliyet raporunda yazdı eğer böyle bir noksanlık olsaydı bu faaliyet raporunda çıkardı. Ortaklaşa yapılıyor o zaman en azından muhalefet şerrini koyardı. Var mı böyle bir muhalefet şerri? Yok, şimdi nereden çıkartıyorlar? Metre metre ölçmüşler mi asfaltın nereye döküldüğünü, ne yapıldığını? Maltepe Belediyesi geçen yıllarda 86 defa ülke müfettişleri tarafından incelendi eğer böyle bir şey olmuş olsa idi bu gündeme gelir ve ilgililer hakkında da zimmet çıkardı. Siyasi rant elde edebilmek için belediyeyi bu şekilde suçlamanın hiçbir gereği yok.

 

Su Akça

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yücel:, Ciddiye, almıyorum,
Yorumlar
Haber Yazılımı