Yazı Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 22:38 Bu yazı 574 kez okundu
 
Bir Cenaze İki Sonuç Vefa-Vefasızlık
Cengiz Doğan
 
 

Maltepe’de ister atanmış olun ister seçilmiş olun öncelikle bilmeniz gereken bu ilçenin değerleri, ilçenin yakın tarihine yön verenler, sizlere daha iyi bir Maltepe bırakmak için çaba gösterenlerdir.

Maltepe’de bir göreve seçilmek için kimse Maltepe’de doğmak zorunda değil, kimse Maltepe’de çocukluğundan itibaren yaşamak zorunda da değil ama adı her neyse o göreve seçildikten sonra kendisinden önce Maltepe’ye herhangi bir alanda hizmet edenleri unutmamak zorunda.

Hiç kimse oturduğu koltuklarda baki değil. Şöyle bir düşünün bugün sizin oturduğunuz koltukta daha önce kimler oturdu ve şimdi onlar nerede?

Hiçbir şey bilmiyorsanız TOGEL Başkanı Cesur Kılıç’a sorun Maltepe’nin yaşayan tarihidir anlatsın size. Bizim toplumumuzda düğün ve cenaze iki birleştirici noktadır. Toplumun farklı katmanlarını, farklı düşünce yapılarını bir araya getirir. Ancak görüyoruz ki artık o noktadan bile çok uzaktayız.

Maltepe’de 5 yıl süreyle görev yapan kaymakam vefat ediyor. Cenaze namazı Maltepe Merkez Camiinde kılınacak. İnsan doğal olarak idari ve siyasi temsilcilerin ahde vefa örneği gösterip cenazede yer almasını bekliyor. Maltepe Belediyesinden Belediye Başkanı yok, önceden belirlenmiş programı vardır ya da şehir dışındadır bu anlaşılabilir. Yardımcısı gelir, onun da mı işi var diğeri onunda mı hastası var bir diğeri hepsinin mi işi var bir çelenk gönderilir. Acılı aileye başsağlığı dilenir? Aynı söz sadece Maltepe Belediyesi için geçerli değil. AK Parti, MHP, İYİ Parti vs. hepsini kapsıyor bu vefasızlık. CHP’de ilçe başkan yardımcısı hariç hiçbir siyasi parti temsilci gönderme ya da başsağlığı dileme gereğinde bile bulunmadı.

Kaymakam Maltepe’de görev yaparken şoförlüğünü yapan Bülent Dedeoğulları aradan bu kadar yıl geçmesine rağmen vefa örneği gösteriyor. Eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar aynı vefa örneğini gösteriyor. Cenazenin yıkanmasından gasilhaneden alınmasına ve camiye getirilmesine kadar Ferşat Ayar, Bülent Dedeoğulları ve ben yer aldım.  Diyarbakır’da tesadüfen tanıştığı bir kişi kalkıp cenaze namazına geliyor, aileyi cenaze boyunca hiç yalnız bırakmıyor ama bizim her fırsatta söylemleri ile kalburda saman bırakmayanlar 300 metre mesafedeki cenaze törenine katılmaya gerek görmüyor. Ahde vefa herkese lazım, yarın sizler de bu musalla taşına konacaksınız muhtemelen aynı vefasızlık size de yapılacak.

Onun için Maltepe’de herhangi bir görevde bulunmak önemli değil, Maltepe’yi yönetme iddiasında olanların Maltepeli olmaları, Maltepe’yi özümsemeleri ve dahi Maltepe’nin değerlerine sahip çıkmasını bilmesi önemli. Yoksa Erzurumlu olursunuz Sivaslı, Adana, Ardahanlı hiç kimse beş göbektir İstanbullu değil zaten, yaşadığı yere sahip çıkıyor mu o önemli.

Sevgi sözcüklerini sıralamak kolay, seçim zamanı meydanlarda ya da sivil toplum kuruluşlarında siyasi parti temsilcilerinin söylediği o Mevlana’yı bile kıskandıracak hoşgörü, sahip çıkma sözlerini sarfetmek de kolay zor olan ne biliyor musunuz, bir insan olarak vefa örneği sergilemek…

 

 
Etiketler: Bir, Cenaze, İki, Sonuç, Vefa-Vefasızlık,
Yorumlar
Haber Yazılımı