Yazı Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 01:12 Bu yazı 447 kez okundu
 
ELİ İŞTE GÖZÜ OYNAŞTA
Cengiz Doğan
 
 

Eskilerin bir deyimi vardır ‘Eli işte gözü oynaşta’ diye. Yani yaptığı işi yaparken kendini vermemek, işi yapar gibi görünen ama aklının başka yerde olanlar için kullanılır.

Maltepe’de on yıla yakın ilçe milli eğitim müdürlüğü yaptıktan sonra bu görevden alınan, emekli olması beklenirken İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığına atanan Faik Kaptan için geçerli olsa gerek bu söz.

Maltepe’de görev yaptığı süre içerisinde eğitim kalitesinin artırılmasına, sınıf mevcudiyetlerinin düşürülmesine yönelik çalışmalar yapmak yerine sadece bir okul türü üzerine yoğunlaşan Kaptan, kendine göre bir çevre oluşturduğu ilçeden bir türlü kendini koparamıyor.

FETÖ’den el konulan okulu Diyanet İşleri Başkanlığına devreden ve ECA Elginkan Anadolu Lisesi’nde bu sene yaşanan kontenjan krizinin ana nedenlerinden biri olan Kaptan bu kez Milli Eğitim Müdür Yardımcısı sıfatıyla Maltepe’ye geldi.

Maltepe’de milli eğitimin tüm sorunları çözülmüş olsa gerek ki Kaptan’ın katıldığı çalıştayda öğrencilerin din derslerini sevmesi için yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Bulunan çözümler de ilginç. Mesela şu denilmedi; ‘Din Bilgisi öğretmenleri hem davranışları, hem konuşmaları, hem yaşantılarıyla öğrencilere rol model olmalılar. Söylenenle uygulanan farklı olmamalı’ Dinimizde yardımlaşmanın önemine vurgu yapıp öğrencilerin bu çerçevede sosyal projeler içinde yer almaları gibi bir mesele de tartışılmadı bu çalıştayda.

Onun yerine kesin çözümü buldular. Öğrenciler deizme yöneliyor. Maalesef bu bir gerçek. Ama neden deizme yöneldiklerini, bunun altında yatan nedenleri konuşmadılar çalıştayda. Bunun yerine dahiyane bir fikir çıktı çalıştaydan. Din derslerini sevdirmek için cami hocalarla iş birliği yapılması ve öğrencilerin camilere götürülmesi…

Kimse de çıkıp şunu  sormadı Kaptan ve diğer konuşmacılara; ‘Kardeşim cami hocaları dini sevdirebiliyor olsa, vakit namazlarında camiler boş olmaz.’ Demek ki çözüm bu değildi. Ama çözüm olarak yer aldı.

Bu madalyonun bir yüzü, diğer yüzünde ana dersler diye tabir edilen Matematik, Fizik, Edebiyat, Tarih gibi derslerin sevdirilmesi için neler yapılması gerektiği konuşmadı mesela. Oysa pozitif bilimlerin yer aldığı dersleri de en az din dersini sevmesi kadar önemliydi öğrencilerin. Kaptan ve çalıştaya katılanlar için bunun bir önemi yoktu. Öğrenciler elbette din derslerini sevmeli ama diğer dersleri de sevmeli. Din dersini sevmeleri için harcanan çaba tüm dersleri sevmeleri için harcanmalı. Eğitime bütüncül olarak yaklaşmak yerine Kaptan hala kendine göre birincil olarak gördüğü alandan yaklaşmayı tercih ediyor. Bu konuda yalnız da değil. Görev yaptığı süre içerisinde çok yakın olduğu bazı okul müdürleri de alkışlayarak destek veriyor bu duruma. Bu okul müdürlerinin de, öğrencilerinin genel sınavlarda elde ettiği başarı puanlarının hiç önemi yok. Önemli olan Kaptan’a şirin görünmek belki de bu sayede koltuğu korumak…

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığına atandı(!) ancak aklı hala Maltepe’de. Oysa Maltepe’nin yeni bir ilçe milli eğitim müdürü var ve çocuklar için iyi bir şeyler yapmak istiyor. Kaptan artık Maltepe defterini zihninde de gönlünde de kapatmalı…

 
Etiketler: ELİ, İŞTE, GÖZÜ, OYNAŞTA,
Yorumlar
Haber Yazılımı