Yazı Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 17:50 Bu yazı 395 kez okundu
 
GÜCÜN BÜYÜSÜ VE HATA
Cengiz Doğan
 
 

Maltepe’de 31 Mart yerel seçimleri Belediye Başkanlığına ikinci kez seçilen Ali Kılıç için iki farklı tabloyu ortaya koydu.

Ali Kılıç, 2014 yerele seçimleri için aday gösterildiğinde çok bilinen ve tanınan bir isim değildi. Tabiri caizse ithal bir belediye başkan adayıydı. Yıllarca Almanya’da yaşamış Maltepe’de geçmişi olmayan bir isimdi. AK Parti 31 Mart yerel seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na karşı yaptığı hatayı aslında ilk olarak belki de 2014’te Ali Kılıç’a karşı yapmıştı. AK Parti’nin adayı; partide önemli görevler üstlenmiş, MYK’da yer almış, akademik kimliği olan, bilinir ve tanınır bir isimdi. Maltepe’nin demografik yapısı hesaba katılmadı, tek söylem ‘dışarıdan gelen bu ilçeyi yönetemez’ şeklindeydi. Seçmen 2014’te ‘Ben denemek istiyorum’ dedi ve Kılıç’a oy verdi.

Ali Kılıç, belediye başkanı olduktan sonra farklı bir profil çizdi. Anadolu hümanizmini Maltepe’de hakim kılmak için en azından söylem olarak sevgi ve hoşgörüyü sürekli telaffuz etti. ‘Daima sevgi kazanacak’ dedi. Kendisine karşı kullanılan sert söylemlere aynı üslupla karşılık vermedi. Maltepe’nin hangi sorunları çözüldü peki derseniz orası muallak? AK Parti gelse çözülür müydü diye sorarsanız onun da cevabı ‘evet’ ya da ‘hayır’ diye kesin söylenemez.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde durum daha farklıydı. Aslında ibre Cumhur İttifakı adayı Ahmet Baykan’dan yanaydı. Zira, Parti meclisinde ‘ret’ kararı yemesine rağmen, ilçe örgütü tarafından ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesine rağmen ve bir grup partilinin Ankara’ya Kılıç’ın aday gösterilmesini protesto etmek için yürümesine rağmen Ali Kılıç aday gösterildi. Birçok ilçedeki gibi ismi hemen açıklanamadı belki ama sonuçta o aday gösterildi.

Seçimlere bir bakıma  Ali Kılıç, yaralı olarak girdi. Ama Cumhur İttifakının MHP adayı Ahmet Baykan’a bu süreçte kimse inkar etmeye kalkmasın AK Parti yeteri kadar destek vermedi. Hani Nasrettin Hoca’nın ‘Kedi ciğeri yediyse’ hikayesindeki gibi seçim sonuçları gösterdi ki İttifakla seçime girilmesine rağmen AK Parti’nin tek başına seçime girdiği 2014 yılındakinden daha az değildi aradaki oy farkı. Bir başka deyişle AK Parti ve MHP, partisinin ilçe örgütü tarafından bile istenmeyen bir isme ikinci kez kaybetti. Ali Kılıç ikinci kes seçildi.

Ali Kılıç, parti içerisinde o kadar huzursuzluğa yol açmasına rağmen ikinci kez aday gösterildiğinde ise kendisinin o güne kadar farkında olmadığı gücünü hissetti. ‘Ben güçlüyüm’ ‘ben neymişim’ tarzındaki bu yaklaşım ilçe örgütünün istifasıyla belediye meclis üyelerinin belirlenmesinde kendini gösterdi. Diğer ilçelerde AK Parti’de İlçe Başkanı, partisinin belediye başkanı üzerinde ağırlığını hissettirirken Maltepe’de tam tersi oldu.  Ali Kılıç, deyim yerindeyse güç sarhoşluğuna kapıldı. Seçimden sonraki çalışmalarda bunu görmek mümkün. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına –ki 100.yılıydı- dahi katılmaması, yardımcısını göndermesi  bu gücün dışa vurumudur aslında. İzinli, raporlu, şehir dışı, şu bu denilebilir hiç biri geçerli bir mazeret değildir özellikle de CHP’li bir belediye başkanı için.

Evet Ali Kılıç, güven tazeleyen her iktidar gibi gücün büyüsüne kendisini kaptırdı, bu onun sevgi söylemlerini bırakarak benzerlerinde olduğu gibi başka söylemlere götürür mü zaman gösterecek. Özetle Maltepe’de 2. Ali Kılıç döneminin nasıl olacağı yaşayarak görünecek.

Madalyonun bir de AK Parti tarafı var. AK Parti, beş yıllık süreç içinde hem ilçe başkanlığı hem de meclis üyeleri olarak Ali Kılıç’ı yıpratacak söylemler geliştiremedi. Çok istedikleri Maltepe’de aday bile gösterememeleri ‘parti içinde hayal kırıklığı yaşatmadı’ denilse herhalde kimse bunun doğru olduğuna inanmaz. Moral, motivasyon eksikliği ile yola çıktılar. Sonuçta bir kez daha AK Parti için kaybedildi Maltepe.

Şimdi 23 Haziran’da iptal edilen İBB Başkanlığı seçimleri yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşkilatlara yüz yüze iletişim yapmaları talimatını verdi. AK Parti teşkilatları ev ziyaretleri yapıyor, ancak bir günde kaç eve gidebilirsiniz, kaç kişiye dokunabilirsiniz? Bu süreçte seçmeni ikna edecek tek şey inandırıcılık. Bunun nasıl yapılacağı konusunda bir çalışma en azından ben Maltepe’de görmüyorum. Merkezde iktidar olmanın verdiği güven, hala insanlar arasında ayırım yapma gayreti, parti teşkilatının hiç olmadığı kadar sessiz olması, dahası il  ve genel merkeze ‘çok çalışıyoruz’ imajı vermek sosyal medyadan yapılan paylaşımlar… Çok sık olmamakla birlikte etkinlikler bile adeta basına haber vermeden gerçekleştiriliyor hal böyle olunca kaç kişiye ulaşıldığı tartışılır. Bloklaşmanın böylesine keskin olduğu dönemde sadece kendi seçmeninize ulaşacaksanız tüm bu yapılan çalışmalara devam etmek gerekir. Ama yok sizin gibi düşünmeyenlerin oyuna da talipseniz-ki kazanmak için gerekli- o zaman şu ana kadar kullandığınız iletişim kanalları doğru değil anlamını taşır.

İnsanlar geçmişle korkutulmak istemiyor, insanlar tepeden bakan anlayışı istemiyor, insanlar içinde bulunduğumuz özellikle ekonomik sarmaldan çıkış için kendilerine inandırıcı umut istiyor. İBB seçimlerinde seçmen sandığa giderken bunu da düşünecek. AK Parti’de bir dönem kullanılan ‘fabrika ayarlarına geri dönme’ zorunluluğu var. AK Parti ilçe teşkilatlarında kendilerini iktidara taşıyan ilk başlardaki o saygı ve hoşgörü yok artık, kullanılan dil çok sert. 23 Haziran’a kadar yapılacak çalışmalarla tercih elbette parti yöneticilerinin olacak ancak 23 Haziran’da tercih sırası bu kez vatandaşa gelecek. Bunu bilmekte fayda var.

 
Etiketler: GÜCÜN, BÜYÜSÜ, VE, HATA,
Yorumlar
Haber Yazılımı