Yazı Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 18:47 Bu yazı 415 kez okundu
 
KOLTUK SALLANDI
Cengiz Doğan
 
 

Devletin size tahsis ettiği makamların emanet olduğunu unutmak kadar kötü bir şey yoktur. Sanki o koltuk sizden önce hiç yokmuşçasına davranmak bir yöneticinin yapabileceği en büyük hatalardandır. Devlette devamlılığın esas olduğunu aklından çıkaran yönetici bunu anladığında iş işten geçmiş olur.

Devletin size verdiği makamı hizmet etmek yerine güç erki olarak kullanmaya çalışmak/kullanmak, insanların sorunlarını çözmek yerine yeni sorunlar ortaya çıkarmak yanlışlar silsilesinin devamıdır. Hele de tüm bunları yaparken arkanıza siyasi otoritenin ilçedeki temsilcilerini almak, siyasi iradenin gücüne güvenmek…

Hatalar silsilesi diyoruz ya işte yine geçmişi unutma kaynaklı bir durumdur bu. Bakan, müsteşar tanıdıkları olmak, devlette sözü geçen STK yöneticileriyle kanka olmak, siyasi parti temsilcisiyle sık yapılan telefon görüşmeleri, milletvekillerinin ağırlanması…

Çoğaltılabilir bu durum ama önemli olan burası değil zaten

Önemli olan kendiniz için dünyalıkları, mevki, makamları yaparken başkaları için neler yaptığınız. Öyle ya devlet size o mevki/makamı siyasi otoritenin etkisi olsa bile hizmet edin diye verdi, hizmeti kendinize yaptırın diye değil.

Ancak siz ne yaptınız göreve geldikten kısa bir süre sonra size değil devlete ve yasalara itaat eden astlarınızı görevden uzaklaştırdınız, yerine hem sizin görüşünüze yakın olan ‘hamili kart yakınımdır’ insanları getirdiniz. O göreve gelen de kendi astlarını aynı şekilde seçti böylece bozulma tepeden aşağıya doğru sirayet etti. Hani ‘Balık baştan kokar’ sözü var ya aynen onun gibi.

Temsil ettiğiniz kamu kurumunun önce İstanbul ortalamasında başarı grafiği düştü ardından Türkiye ortalamasında… Siz ilgilenmediniz, nasıl olsa bunun hesabını size soracak kimse yoktu. Koltuk sağlamdı deyim yerindeyse öyle de oldu gerçekten. Sizi denetleyecek olan ilgili kurumlar süreç içerisinde bir kere bile ortaya atılan iddiaları araştırmaya gerek duymadı. İmzaladığınız hiçbir evrak bu iddialara rağmen incelenmedi. Şehrül Emin gibi görüldünüz… Sizin koltukta oturduğunuz süre içerisinde birilerinin de yıldızı parladı öne çıktı.

Bir söz vardır hani; ‘"Merdivenden çıkarken gördüklerine selam ver çünkü inerken de onları göreceksin"

Böyle de yapmadınız, yaşananlarla ilgili size bulunan ihbarların hiç birini araştırma gereği duymadınız çünkü hoşunuza gitmiyordu, iddiaların bir ucu maalesef size uzanıyordu.

Kurumunuzda idealist olanlardan ziyade Nasrettin Hoca’nın dediği gibi ‘Ye kürküm ye’ düşüncesinde olanları tercih ettiniz. Eş, dost, ahbaplığı onlarla yapmayı, onların düzenlediği etkinliklere katılmayı ve onlara destek olmayı sürdürdünüz.

Ama dedik ya devlette devamlılık esastı…

Güvendiğiniz dağlara gün gelir karlar yağardı…

Koltuğu devrettikten sonra düne kadar dost bildiğiniz insanların aslında sizinle sadece çıkar ilişkisi içinde olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Onlar için dışladığınız, ötekileştirdiğiniz insanların aslında doğru olduklarını…

Koltuktan kalktıktan sonra aslında o kadar da güçlü olmadığınızı, etrafınızın o kadar da kalabalık olmadığınızı, birçok insanın telefon rehberinden sizi sildiğini….

Bazı şeylerin değeri ne yazık ki kaybedilince anlaşılıyor…

 Şu da bir gerçek hatadan ders çıkarabilmek ve bunu tekrarlamamak ‘zararın neresinden dönersen kardır’ mantığındaki gibidir.

Ve hiç unutmamak gerekir; evet aslolan devlettir ve devlette devamlılık esastır…

 

 
Etiketler: KOLTUK, SALLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı