Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 21:59 Bu haber 967 kez okundu
 
4 gün sokağa çıkma yasağı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında, 16-17-18-19 Mayıs'ta yine sokağa çıkma yasağının uygulanacağını açıkladı
SİYASET Haberi
4 gün sokağa çıkma yasağı

Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, salgın hastalık döneminde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla 5 milyon yaşlı veya kronik hastalığı olan vatandaşa evde hizmet götürüldüğünü söyledi. Salgınla mücadele kapsamında 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını kaydeden Erdoğan şunları söyledi: "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasıyla dayanışma gösterildiğini belirten Erdoğan, "Kampanyamızda toplanan bağış tutarı yaklaşık 2 milyar lirayı bulmuştur. Ramazan ayı sonu itibarıyla bitecek kampanyamıza bağışlarınızın sürmesini bekliyoruz.

SABIR VE FEDAKARLIK

Kurallara riayet ederek gösterdikleri sabır ve fedakarlık için vatandaşlarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. Önümüzdeki bu güzel tablo bize salgın sürecindeki bazı kısıtlamaları kontrollü şekilde azaltarak hayatı normale döndürmeye yönelik adımları atmaya başlama imkanı verdi. Ancak geçtiğimiz hafta da ifade ettiğim gibi tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hayatımızı belirli kurallara riayet ederek devam ettirmek zorunda olduğumuz yeni bir döneme girdik. Dünyanın koronavirüs salgınını, tamamen yenmesinin vakit alacağı açıkça ortadadır. Salgın döneminde en küçük bir rehavetin nasıl büyük felaketlere yol açabileceğinin dünyada ve ülkemizde pek çok örneği vardır.

MASKESİZ ÇIKMAK YOK

Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız, ellerimizi sık sık yıkayacağız. Dışarıda işimiz bitip de evimize döndüğümüzde kıyafetlerimiz dahil daha kapsamlı bir temizlik yaparak hayatımıza devam edeceğiz. Attığımız normalleşme adımlarının, işte bu kavramlar çerçevesinde değerlendirilmesini istiyorum. Yani tamamen eski günlere geri dönmüyor, sadece salgın şartlarında hayatımızı biraz daha kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

9 İLDE DAHA YASAK KALKTI

Geçen hafta 7 ilde giriş çıkış sınırlandırmasının sonlandırıldı, bu haftaki Kabine Toplantımızda yaptığımız değerlendirmede Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Tekirdağ için şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırmasını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Bunlar, illerimizdir.

EMEKLİ VE ÖĞRENCİLERE MÜJDE

Emeklilerimizin bu ayki maaş ödemelerini 15 Mayıs'tan itibaren hesaplarına yatırmaya başlayarak bayrama kadar bitireceğiz. Yüksek öğrenim öğrencilerimizin 6 Haziran'da yapılacak burs ve kredi ödemelerini, 19 Mayıs'tan başlatıp bayrama kadar tamamlayacağız. Aynı şekilde mayıs ayı işsizlik ödemelerini de öne çektik. Salgın kapsamında hazırladığımız sosyal destek programının ilk iki fazında 4,4 milyon vatandaşımıza biner lira nakit desteği verdik.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 4, gün, sokağa, çıkma, yasağı,
Yorumlar
Haber Yazılımı