Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 11:33 Bu haber 431 kez okundu
 
7 maddelik bildirge yayınlandı
7 maddelik bildirge yayınlandı 3. Uluslararası Diyalog Konferansı sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede göçmen sorununa çözüm bulunması istenirken yoksulluğun da süratle giderilmesi istendi
İSTANBUL Haberi
7 maddelik bildirge yayınlandı

Maltepe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen; Türkiye, Almanya, Rusya, İran, Azerbaycan, Makedonya, Arnavutluk, Moldova, Moldova - Gagavuzya, Bulgaristan’dan akademisyenlerinin katıldığı 3. Uluslararası Diyalog Konferansı sona erdi. Konferansın 7 maddelik sonuç bildirgesinde, göçmen sorununa dikkat çekildi. Sonuç bildirgesinin açıklanmasından önce söz alan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Üçüncüsü gerçekleştirilen bu toplantıda can alıcı konulardan biri olan göçmen sorunlarını ve yoksulluk ile kentsel dönüşüm ele aldık. Bu kültür ve inanç yakınlaşmaları, kafalardaki önyargı duvarlarını daha kolay kıracak. Göçmenler ötekileşmiş, dışlanan kitleler değil, aksine yaşadıkları ülkelere değer üreten kimselerdir. Bu anlamda her ülkede bir ‘Göçmen Bakanlığı’nın kurulması lazımdır” dedi. Konferansın sonuç bildirgesinde ise şu tavsiyelerde bulunuldu:

-Dünya çapında göç ve göçmen sorununa ilişkin kalıcı çözümlere ihtiyacımız var. Göçmen sorununu kabul etmeli ve kalıcı çözümler üretmeliyiz. Bu noktada devletler, yerel yönetimlere gerekli mali ve hukuki imkânları sağlamalı, yerel yönetimler ise ellerindeki kaynakları, eğitim ve entegre sürecinde en etkili ve verimli bir şekilde hayata geçirmelidir.

-Mültecileri sorunlu bireyler olarak gören anlayıştan ve politikalardan derhal vazgeçmeli, göçmen sorunlarının çözümüne ilişkin geliştirilecek tüm karar alma süreçlerine mültecilerin etkin katılımı sağlanmalıdır. Eğitim, sağlık, barınma başta olmak üzere uluslararası mülteci haklarının, tüm mülteciler için uygulamaya konulması büyük önem taşımaktadır.

-Bu sorunu insan hakları temelinde çözmekten başka yolumuz yoktur. Çünkü rengimiz, dilimiz ve coğrafyamız farklı olsa da hepimiz aynı dünyada doğup büyüyor ve aynı hayat için üretiyoruz.

-Yoksulluğun ana kaynağı eğitimsizliktir. Bu bakımdan kadın ve çocukların mesleki eğitimlerine önem verilmelidir. Yoksulluk, belirli bir coğrafyanın sorunu olmaktan çok öte uluslararası toplumun sorunudur ve bu alanda öncelikli politikaların geliştirilerek, yoksulluğu, eğitimi de işin içine katarak gidermek temel görevlerimizden birisi ve en önceliklisidir.

-Yerel yönetimlerde göç ve göçmen sorunlarına çözüm üretecek birimlerinin kurulması gerekmektedir.

-Mültecilerin en temel sorunlarından birisi barınmadır. Bu konuda yerel yönetimler, mültecilerin barınma hakkına dönük çalışmalar yapmalı, devletler gelişecek olası bir göç dalgasına karşı sosyal konut altyapısını oluşturarak gerekli tedbirleri almalıdır. 

-İstanbul’u sosyal demokrat bir yönetimle buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun, yapacağı çalışmalarda ve hayata geçireceği tüm projelerde destekçisi olacağımızı ve kendisine elimizden gelen her türlü katkıyı sunacağımızı ifade etmek istiyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 7, maddelik, bildirge, yayınlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı