Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 15:52 Bu haber 3078 kez okundu
 
Çocuklar severek taksın diye
Kağıthane İHKİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri, koronavirüs salgını nedeniyle takma zorunluluğu olan maskeleri çocuklara sevdirmek için harekete geçti. Üzerinde "Kral Şakir" çizgi filmi karikatürlerinin basılı olduğu rengarenk maskeler minikler tarafından beğenildi.
EĞİTİM Haberi
Çocuklar severek taksın diye

Görev yaptığı her okulda ilklerle dikkati çeken Kağıthane İHKİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Talaslı, koronavirüs sürecinde de çocuklar için okulda birbirinden renkli çizgi film karakterlerinin olduğu maske üretimini başlattı.  Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), koronavirüs pandemisi süresince Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde üretim kapasitesini harekete geçirmesinin ardından çalışmalara başlayan İHKİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, maske, tulum ve tek kullanımlık önlük gibi çeşitli tıbbi koruyucu ürünlerin seri üretimine devam ediyor. Günlük 10 bin maske ve bin tulum üretimi yapılan okulda şu ana kadar 250 bin maske, 30 bin tulum ve 20 bin önlük ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Maske üretiminde çocukları da unutmadıklarını belirten Okul Müdürü Mehmet Talaslı, “Hem çeşitli rahatsızlıkları sebebiyle maske takmak durumunda olan hem de belirli gün ve saatlerde sokağa çıkma izni verilen çocuklarımız için de özel maske tasarlayarak üretimine başladık” dedi. Bu kapsamda karikatürist Varol Yaşaroğlu'ndan Kral Şakir" çizgi filmindeki karikatürleri maskelerde kullanmak için izin aldıklarını belirten Talaslı, “Çizgi film karakterleriyle renklendirdiğimiz maskeler onlara da sempatik ve eğlenceli geldi” diye konuştu.

MASKELER YIKANABİLİR VE ÇEVRECİ

Öğretmenler ve öğrencilerin yanı sıra okul idaresi ve personelinin gönüllü destek verdiğini ifade eden Okul Müdürü, “Maskelerimiz, FFP3 standartlarında, yüzde 90 partikül geçirmeme özelliğine sahip, yıkanıp ütülenebiliyor, üzerindeki baskı için gıda boyası kullanılıyor ve çevreci özelliğe sahip” dedi. Çocuk maskeleri için okulun her bölümünün destek verdiğini anlatan Müdür Talaslı, “Tasarımı grafik ve fotoğrafçılık bölümü, baskısını tekstil teknolojisi bölümü, dikim ve paketlemesini ise moda tasarım bölümü yapıyor. Maskeler, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları aracılığıyla ihtiyaç sahibi çocuklara ücretsiz olarak dağıtılıyor” şeklinde konuştu . .

Talaslı şunları söyledi: “Önce erişkinler için maske ürettik. Sokağa çıkma kısıtlamaları dahil olmak üzere 8.30-19.00 saatleri arasında gönüllü öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, personelimiz ve idarecilerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Onlar bizim gizli kahramanlarımız.

 

ÇOCUKLAR CERRAHİ MASKEYİ SEVMEDİ

Cerrahi maskeler çocuklar için sempatik görünmüyor. Maskeleri daha eğlenceli ve sempatik bir şekilde çocuklara sunmak istedik. Ar-Ge çalışması yaptık. Daha sonra da karikatürist Varol Yaşaroğlu'na danıştık. Küçük yaştaki çocukların Kral Şakir çizgi filmini çok sevdiklerini öğrendik. Oradan birtakım çizgi karakterleri kullanmak için kendisinden izin istedik. Ticari amaç güdülmemek kaydıyla muvafakat verdi. Karikatürist Varol Yaşaroğlu'nun izniyle üzerlerinde çizgi film kahramanlarının olduğu küçük boyda maske üretimine başladık. Çocuklarımız bu maskeleri takmaktan son derece memnunlar. Karikatürlü maskeleri sosyal medyadan gören vatandaşların yoğun bir talepte bulunuyor.”

 

MASKEYİ İLK KEZ SEVDİM

Karikatürlü maskelerden kullanmaya başlayan lösemi hastası 11 yaşındaki Ebrar Tepeyurt ise çektiği videoda, yaklaşık 2 yıldır lösemi tedavisi gördüğünü, önceden kullandığı maskelerin yüzüne oturmadığını ve kendisini rahatsız ettiğini anlattı. Tepeyurt, "Bu maskelerin çıkmasına çok sevindim. Çünkü en sevdiğim Canan karakteri var üzerinde. Yüzüme tam oturuyor, hiç rahatsız etmiyor. Çok beğendim. Benim gibi maske takmak istemeyen çocukların da zevkle takacağını düşünüyorum. Çünkü bu maskeler rengarenk ve çok güzel" ifadelerini kullandı.

 

Mehmet K.TALASLI KİMDİR?

Kayseri’de 1968 yılında dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi Ticaret Turizm Fakültesinde Muhasebe İşletme öğretmenliğinden 1990 yılında mezun oldu. Nişantaşı Üniversitesi İnsan Kaynaklarında Yüksek lisans yaptı. 1992 Yılında Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen olarak atandı. 1993 yılından itibaren yöneticiliğe adım attı. 1999-2008 arasından itibaren İstanbul’da çeşitli okullarda Lise Müdürü ve Bölge Müdürlüğü görevini yürüttü. 2000 yılında Maltepe İlçesinde Kurucu Bölge Müdürlüğü yaptı. 2008- 2011 yıllarında İstanbul Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürü Yardımcısı olarak  görev yaparken ayrılıp tekrar MEB kadrosuna geçti ve  İstanbul Avrupa yakası ticaret turizm meslek liseleri koordinatörlüğünü yürüttü. 2015 yılında İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okul müdürlüğüne atandı. Talaslı Maltepe Ticaret Lisesi müdürlüğü ve Mehmet Salih Bal Ticaret Lisesi kurucu müdürlüğü görevinde de bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocuklar, severek, taksın, diye,
Yorumlar
Haber Yazılımı