Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 20:02 Bu haber 830 kez okundu
 
Erdoğan: Şehirlerarası yasak kalktı
SİYASET Haberi
Erdoğan: Şehirlerarası yasak kalktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs süreciyle yaşanan olağanüstü dönemin ardından normalleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ulusa seslendiği konuşmasında şunları söyledi: 2023’ü milletimiz için yepyeni şahlanış vesilesi haline getirmek için gece gündüz durmadan çalışacağız. Ekonomimizi daha ileri taşıyarak yürümeyi son nefesimize kadar sürdüreceğiz. Koronavirüs salgını küresel düzeydeki sınamalardan biridir. Hamdolsun milletimizin verdiği destekle bu süreci en az sıkıntıyla geçiren ülkelerin başında geliyoruz. Sadece ülke içindeki insanımıza sahip çıkmakla kalmadık. 126 farklı devletten 75 bin insanımızı ülkemize getirdik.

Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Hazirandan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz haller olması durumunda bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.

İdari izindeki kamu personeli 1 Haziran’dan itibaren normal mesaiye başlayacak.

Kreş ve gündüz bakım evlerinin tamamı da 1 Haziran’da açılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından  tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmeyi yararlı görüyoruz. 65 yaş üstünün sokağa çıkma yasağı ve Pazar günleri izinli olmaları devam edecek. İşyeri sahibi olan 65 yaş üstü esnaf maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyarak işlerinin başında olabilecek.

0-20 yaş sokağa çıkma kısıtlamasını 0-18 yaşa çektik. 0-18 yaş grubu Çarşamba ve Cuma günleri belirlenen saatlerde sokağa çıkabilecek.

Bireysel sporlardaki kısıtlamalar kaldırıldı. 

Sürücü kursları 1 Haziran’dan itibaren açılacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan:, Şehirlerarası, yasak, kalktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı