Haber Detayı
23 Haziran 2020 - Salı 21:15 Bu haber 946 kez okundu
 
Koronavirüs havuzdan-denizden bulaşır mı?
Prof. Dr. Nedime Köşgeroğlu, koranvirüs salgını sonrası yeniden normalleşme döneminde merak edilen deniz ve havuz suyundan mirkop bulaşır mı sorusunu yanıtladı
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs havuzdan-denizden bulaşır mı?

İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü  Prof. Dr. Nedime Köşgeroğlu, bu konuda şu ana kadar virüsün deniz veya havuz suyundan bulaştığına dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını söyledi. Prof Dr. Köşgeroğlu, “ ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin(CDC)internet sitesinde, virüsün havuz, spa, hamam gibi ortamlardan bulaştığına dair herhangi bir kanıt olmadığı belirtilmiştir. Benzer şekilde İspanya'da Bilimsel Araştırmalar Üst Konseyi (CSIC), denizde çözülme olması ve yoğun tuz bulunmasının virüsü etkisiz kılabileceğine yönelik açıklamaları, İngiltere'de ise Havuz Suyu Değerlendirme ve Danışma Grubu’nun (PWTAG), salgın sırasında yüzmenin genel olarak güvenli olduğunu belirtmesi, virüsün su ile bulaşmasında risk yokmuş şeklinde yorumlanabilmektedir “ dedi.

SOSYAL MESAFE UYARISI

Bu söylenenlerin tüm tedbirlerin bırakılacağı anlamını taşımadığını kaydeden Köşgeroğlu,”’En önemli kural, fiziksel  ve sosyal mesafenin korunması. Maske kullanımına ve hijyene sıkı sıkı uyulmasıdır. Virüs havuz içinde klordan etkilenebilir ya da deniz suyunun tuzuyla inaktif olabilir. Ancak saydığımız üç korunma yöntemi ihmal edildiğinde bulaş kaçınılmaz olacaktır” uyarısında bulundu.  Virüsü alan bir insanda kuluçka süresinde de bulaş olabileceğini ön görüldüğünden, “Bu yıl havuz ve denize girme seçeneğinizi bir kez daha gözden geçirin diyen Köşgeroğlu sözlerine şöyle devam etti; ’’Bunaltıcı sıcaklarda, kalabalık olmayan saatleri tercih ederek, öncesinde ve sonrasında duş almak koşuluyla kısa süreli havuz ve deniz suyundan yararlanabilirsiniz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koronavirüs, havuzdan-denizden, bulaşır, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı