Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 13:13 Bu haber 353 kez okundu
 
Koronavirüs iş hayatını nasıl etkileyecek?
EKONOMİ Haberi
Koronavirüs iş hayatını nasıl etkileyecek?

SMMM Ercan Gümüş koronavirüs nedeniyle işyerlerindeki işçi-işveren arasında yaşanabilecek sorunlar la ilgili bilgi verdi. Yaşananın iş kanununa göre ‘Zorlayıcı Sebepler’ ile açıklanabileceğini ifade eden Gümüş merak edilen sorulara şu cevapları verdi:

- Personel ücretli izne çıkarılabilir mi, ücretsiz izine çıkarılabilir mi, kısa çalışma ödeneğinden nasıl yararlanılabilir, telafi çalışması

-İşçi – İşveren ilişkisinde İşçilerin Yıllık izinleri ayrımcılık ve keyfi olmamak kaydı ile İşverenin takdirindedir. İşçilerin bu yıl için veya geçmiş yıllardan hakkı bulunan ‘ücretli yıllık izin’ hakkının işveren tarafından aşağıdaki süreler dahilinde uygulaması yapılabilir. Bu süre 5 yıla kadar 14 günden, 15 yıldan az olanlara 20 günden, 15 yıldan 26günden az olamaz.

- Ücretsiz izin çalışan talep onayına bağlıdır. Ücretsiz izin talebinin İşçi-Çalışan tarafında talep edilmiş olması veya onaylanması gerekir. Zorunlu sebeplerden dolayı ücretsiz izin hakkı iş kanununda bulunmamakla birlikte işçi ve işverenin anlaşması sonucu tesis edilebilir.

- Kısa Çalışma Ödeneği. 4447 Sayılı kanun Ek 2. Maddesinde ‘Genel ekonomik- Sektörel veya Bölgesel Kriz ile Zorlayıcı sebeplerden işyerinde haftalık çalışma sürelerinin önemli ölçüde azalması veya işyerinin faaliyetlerinde tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması halinde işyerinde 3 ayı aşmamak üzere Kısa Çalışma Yapılabilir.

- Telafi Çalışması İşyerinde Normal Çalışma Sürelerinin Önemli Ölçüde azalması veya tatil edilmesi durumunda çalışılmayan bu sürelerin daha sonra çalışılarak telafi edilmesidir. Çalışana Çalışmadığı süreler ve Sonra yapılacak Telafi çalışma süreleri açıkça beyan edilmelidir. Telafi Çalışması ‘Zorlayıcı Sebepler’ ortadan kalktıktan sonra günlük en fazla 3 saat olarak yapılması mümkündür.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koronavirüs, iş, hayatını, nasıl, etkileyecek?,
Yorumlar
Haber Yazılımı