Haber Detayı
08 Mayıs 2020 - Cuma 12:57 Bu haber 932 kez okundu
 
MEB, sınıf geçme yönetmeliğini değiştirdi
Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle eğitime verilen aranın ardından telafi eğitiminin sınıf geçmeye etkisi ile ilgili yönetmelikte değişikliğe gitti
EĞİTİM Haberi
MEB, sınıf geçme yönetmeliğini değiştirdi

Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf geçme esaslarını yeni yayınladığı yönetmelikle belirledi. Resmi Gazetede yayınlanan değişikliğe göre; olağanüstü hallerde eğitime ara verilmesi, uzaktan eğitim esasları, telafi eğitimleri ve olağanüstü hallerde eğitime ara verilmesi durumunda sınıf geçme ve öğrenci başarısının değerlendirilmesine ilişkin esaslar belirlendi. Buna göre yapılamayan derslerin telafisi için okul yönetimleri ve il- ilçe milli eğitim müdürlüklerince gerekli önlemler alınacak. Okullara verilen arada gerçekleştirilen uzaktan eğitim dersleri puanlamaya tabi tutulmayacak. Yüz yüze telafi eğitimleri, gerektiğinde hafta sonları da dâhil olmak üzere okul derece ve türlerine göre okul yönetimleri, il- ilçe milli eğitim müdürlükleri veya Bakanlık tarafından planlanıp yürütülecek. Telafi eğitimleri de puanla değerlendirilmeyecek.

VELİ İSTERSE ÇOCUK SINIFTA KALACAK

Yönetmelikte, ilk dönem puanının sınıf geçme puanının altında kalıp kalmamasına bakılmaksızın 4, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflardaki tüm öğrencilerin bir üst sınıfa geçmiş sayılacağı belirtildi.  İlkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yapıldığı dönemde başarı durumu değerlendirilen öğrenciler de bir üst sınıfa geçmiş sayılacak. Ancak ilkokullarda velinin yazılı talebi doğrultusunda sınıf tekrarı yaptırılabilecek.

DEVAMSIZLIĞA AF YOK

Liselerde ise eğitim ve öğretime ara verilmesi, öğrencilerin sadece bir dönem puanının bulunması ve ara vermeye sebep olan şartların devam etmesi nedeniyle telafi programının uygulanamayacak olması durumunda öğrencilerin yılsonu puanı, bir dönem puanı ile belirlenecek. Bu kapsamda; doğrudan sınıf geçme şartlarını sağlayan öğrenciler doğrudan, doğrudan sınıfı geçme şartlarını sağlamayan öğrenciler ise alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak sınıf geçecek. Devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına kalan öğrenciler, bu kapsamda değerlendirilmeyecek.

MESLEK LİSELERİ İÇİN TEORİ VE UYGULAMA ŞARTI 

Mesleki ve teknik lise öğrencilerinden işletmelerde mesleki eğitim görenlerin, beceri sınavının yapılamaması durumunda işletmede beceri, mesleki eğitim dersinin bir dönem başarı puanı, bu dersin yılsonu başarı puanı olarak değerlendirilecek. Meislek Lisesi öğrencileri teorik ve uygulamalı derslerin eğitimini işletmelerde  tamamlarsa, bir üst sınıfa geçecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEB,, sınıf, geçme, yönetmeliğini, değiştirdi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı