Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 17:07 Bu haber 280 kez okundu
 
Temiz Toplum Derneği Başkanı Bilal Ay: Kontrolsüz af değil rehabilitasyon
Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, uyuşturucu ve bağlantılı suçların af kapsamına alındığı tartışmaları sonrasında uyardı: Kontrolsüz af sorunu büyütür. Çare af değil rehabilitasyon.
ASAYİŞ Haberi
Temiz Toplum Derneği  Başkanı Bilal Ay: Kontrolsüz af değil rehabilitasyon

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay'dan koronavirüs salgını sonucunda yeniden gündemin üst sıralarında yer almaya başlayan ve uyuşturucu ile bağlantılı suçlardan cezaevinde olanları da kapsayacağı ifade edilen infaz düzenlemesi ile ilgili uyarıda bulundu. Ay, "Biz toplumdaki uyuşturucu tehlikesi büyümesin istiyoruz. Koronavirüs hepimizi tehdit eden bir tehlike. Cezaevlerinde de her yerde olduğu gibi en üst düzeyde önlem alınmalı. Ancak burada, bir yandan yaparken diğer yandan bozacak adımların atılmaması gerekiyor" dedi. Uyuşturucu bağımlılarının sayısının 2 milyona yaklaştığını kaydeden Ay, “Uyuşturucuya başlama yaşı 8'e kadar düştü. Ölüm yaşı ise 14. 2017 yılında 118 bin uyuşturucu olayı gerçekleşirken, bu sayı 2018’de 145 bine yükselmiş. Bu olaylarda 210 bine yakın şüpheli yakalanmış. Bugün hapishanelerde 300 bine yakın insan var ve bunların 60 bine yakını uyuşturucu ve bağlı suçlardan hüküm giymiş durumda. Maalesef bu sayı da giderek artıyor" diye konuştu.

Çözümün af değil rehabilite olduğunun altını çizen Başkan Ay, "Bu 60 bin dolayında kişi affedildiğinde, tamamına yakını, tedavi ve rehabilite edilmediği için, aynı şeyi yapmaya devam edecek. Bataklık büyümeye devam edecek. Yarın bu sebeple bir olumsuzluk olursa bunun vebalini kim üstlenecek” diye sordu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Temiz, Toplum, Derneği, , Başkanı, Bilal, Ay:, Kontrolsüz, af, değil, rehabilitasyon,
Yorumlar
Haber Yazılımı