Yazı Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 17:41 Bu yazı 196 kez okundu
 
HAKLININ YANINDA OLMAK
Cengiz Doğan
 
 

Habercilikte aslolan her zaman kamu yararı olmalıdır. Maltepe Ekspress olarak yayın hayatına başladığımız ilk günden beri hep buna dikkat ettik. Ancak kamu yararını öne çıkartacağız diye aslı astarı olmayan, bilgi ve belgeye dayanmayan hiçbir habere de yer vermedik. Popülizmden uzak, habere konu olan kişilerin hak ve hürriyetlerine saygısızlık etmeden olanları tüm gerçekliğiyle okurlarımıza duyurma gayreti içinde olduk.

Haberciliğimiz okurlarımız tarafından her geçen gün daha da ilgi çekti. Öyle ki her geçen gün artan bir okur kitlesine sahip olmaya başladık. Bu bizi bugüne kadar kendimize çizdiğimiz habercilik çizgimizden ayırmayacak elbette. Biz yine doğru olanı yazacak, haksızlığı kim yaparsa yapsın onun karşısında olmaya devam edeceğiz. Ancak bir şeyin haklı gururunu yaşadığımı belirtmek isterim.

ECA Elginkan Anadolu Lisesi  ile ilgili yaşanan süreç ve gelinen nokta Maltepe Ekspress olarak doğru haberciliğimizin de ispatı oldu. Burada kontenjan fazlası kayıt yapılmasıyla başlayan ve devamında yaşanan tüm süreci okurlarımıza ve ilgili makamlara duyurmak için hareket ettik. Velilerin haklı tepkisinin sesi olmaya gayret ettik. Konunun bir iki gün yazılıp sonra gündemden düşüp unutulmasına izin vermedik. Maltepe Ekspress’te yayınlanan haberlerle ilgili hem kamu görevlilerine hem de ilçedeki siyasilere sürekli sorular yönelterek gelişmeleri ve onların  aldıkları rolü öğrenmeye çalıştık.

Sonuç olarak en azından geçici bir çözüm bulundu. İl Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürleri velhasıl konuyla ilgili herkes bu süreçte velilerin haklı tepkisini ortadan kaldırabilmek için ne yapılabileceği konusunda kafa yordu. Sonuç itibariyle okulda şu an sıklıkla kullanılmayan bölümlerin yeni şube olarak düzenlenmesine ve yeni eğitim yılına yetiştirilmesine karar verildi. Bu durumda okulda ikili öğretim sorunu da en azından bir yıllığına rafa kaldırılmış oldu.  Burada okuyan çocuklarımıza ve ailelerine gözünüz aydın diyorum.

ECA Elginkan Anadolu Lisesindeki sorunu haberleştirirken bir gelişmeyi daha kamuoyuna duyurduk. Söz konusu okula çok yakın olan ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ’nün el konulan okulu, lise olarak kullanılmak yerine Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmişti. Bu olayın ECA Elginkan’da ikili öğretim konuşulurken gündeme gelmesi elbette tepkilerin dozunu daha da artırdı. Veliler haksız mıydı  bana göre değildi.  Bir toplum gelişecekse bu ancak eğitimle olur. Bunun başka yolu yok. Okul ihtiyacı varken üstelik daha öncesinde lise olarak kullanılan binayı bir başka kuruma devretmek hem de bunun ilçede eğitimin başında olan birisi tarafından yapılmasını vicdanı olan kimsenin onaylayacağını düşünmüyorum.

Maltepe Ekspress Gazetesi olarak bundan sonra da yine haklı olanın hakkını aramaya, mağdur olanın sesini duyurmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

Bu süreç bir şeyi daha gösterdi, özelikle ulusal bazda kötü örneklerin çokluğuna rağmen, bilgi ve belgeye dayalı yapılan her haberin devlette bir karşılığı mutlaka var. İftira atmadan, yalan yazmadan, hakaret etmeden yapılan haberlere kamu vicdanı duyarsız kalmıyor.

Bir ikinci adımı daha atılmalı ancak, kamu adına yanlış yapanların da artık bunun hesabını vermesi gerekiyor işte o zaman çok daha güzel bir Maltepe’yi konuşuyor olacağız.

 

 

 

 
Etiketler: HAKLININ, YANINDA, OLMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı