Yazı Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 22:01 Bu yazı 485 kez okundu
 
HAYIRLI OLSUN
Cengiz Doğan
 
 

Yeni eğitim öğretim yılı başladı. Öncelikle öğrencilere, öğretmenlere bu eğitim yılının hayırlı geçmesi temennisinde bulunalım. Eğitimin ne yazık ki yaz-boz tahtasına dönüştüğü son dönemde hem değişen müfredata ayak uydurmaya çalışan öğretmenlerin, hem de bu müfredatta anlatılan bilgileri hafızalarında tutmaya çalışan öğrencilerin işleri sanıldığı kadar kolay değil. Üstelik bir de adı defalarca değiştirilmesine rağmen çocukların okuyacakları lisenin belirlendiği sınav sistemi tüm bunların adeta tepesine bir taç olarak konuluyor. Henüz oyun çağını tamamlamamış çocukların geleceklerini belirleyecek bir sınava sokulmaları ve tüm hayatlarının 12-13 yaşında girdikleri bir sınavla belirlenmesi bana göre adil değil. Cumhurbaşkanı bir TV programında liseye geçiş sınavının kabul edilemez olduğunu söylemişti hemen ardından bakanlık sınavın kaldırılacağını açıkladı ama aradan geçen zaman içerisinde sadece TEOG adı LGS olarak değiştirildi. Yani sınav bütün haşmetiyle hala çocuklarımızın önünde duruyor.

Bu eğitimin genel sorununu kısaca değindikten sonra Maltepe’ye gelelim. Maltepe’de 10 yıllık Faik Kaptan dönemi sona erdi. 10 yıl içerisinde Maltepe eğitimde ne tür bir başarı sağladı?  10 yıl içinde Maltepe’de kaç derslik kazandırıldı? 10 yılda Maltepe’de kaç derslik başka kurumlara devredildi? Özetle 10 yıldır Maltepe’de eğitimde ne yapıldı? Bana sorarsanız kocaman bir hiç.

FETÖ’nün el konulan okullarını İmam Hatip Okulu olarak açmanın dışında ya da var olan okulların içeriğinin değiştirilmesinin dışında Maltepe’de eğitimde bir yol alınmadı. Pardon haksızlık olmasın bir dergi çıkartıldı her sayısı için şatafatlı tören düzenlendi.

Yeni İlçe Milli Eğitim Müdürünün işi gerçekten zor. Hakikaten çocukların derdi ile dertlenen, öğretmenlerin sorunlarını kendi sorunu bilen eğitim gönüllüsü bir kişinin Maltepe’deki eğitimin durumunu gördükten sonra geceleri uyuması bile zor. Siyasilerin sıkça dile getirdiği ‘Enkaz devraldık’ sözü Maltepe eğitiminde karşılık buluyor. İlçede her yıl artan öğrenci sayısına rağmen FETÖ’nün el konulan okulunu Diyanet’e bağışlanması, diyanetin nasıl bir ihtiyacı varsa devraldıktan sonra iki yıldır burada en küçük bir çalışma yapmaması sanki biraz ahbap çavuş ilişkisini ortaya çıkarıyor gibi.

FETÖ’nin el konulan okulu orada Diyanet’e devredilmiş ve atıl durumdayken hemen birkaç yüz metre ilerisindeki ECA Elginkan Anadolu Lisesinde yaşanan fazla öğrenci sorunu gündemden düşmüş gibi. 300 kontenjan olmasına karşın 600 öğrencinin kaydolduğu okulda bizim defalarca gündeme getirmemizden sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü geçici bir çözüm buldu. Bulunan çözümü bir partinin milletvekili sahiplendi. Hatta bir yerlerde adı verilerek ‘Soruna çözümü’ buldu’ diye haberleri bile çıktı. Öyle ki yer çekimini bulmuş edasıyla aktarıldı bu geçici çözüm.

Çözüm okulun sosyal donatı alanlarının sınıflara çevrilmesiydi. Yani öğrencilerin artık okulda bir müzik odaları olmayacaktı özetle okulda buldukları her metrekare alanı sınıfa çevirmekti. Sorun çözülmüştü birilerine göre. Ancak hesap etmedikleri bir şey vardı. Buldukları çözüm sorunu ötelemekten başka bir şey değildi. Seneye de 600 öğrenci alacaksınız o zaman ne yapacaksınız, okulun üstüne kaçak kat mı çıkacaksınız çözüm için.  Nedense milletvekilinin aklına hemen birkaç yüz metre ötede Milli Eğitim’in tasarrufundayken Kaptan tarafından Diyanet’e devredilen binanın yeniden okul olarak hizmet vermesinin sağlanması gelmedi. İktidar partisinin üyesi olan bu vekilin bu konuda yapacağı girişimin sonuç getireceği de gün gibi ortadaydı. Ama yok o yapılmadı, her zamanki gibi sorun halının altına süpürüldü. Bu yıl ECA Elginkan Anadolu Lisesinde ikili öğretimin önüne geçildi belki ama 2020-21 Eğitim öğretim yılı için bu kaçınılmaz hale geldi. Bakalım o zaman bu vekil nasıl bir çözüm bulacak.

Ben birini yazdım ama Maltepe’de eğitimin onlarca sorunu var. Eğitim kalitesinde yaşanan düşüklük, İstanbul sıralamasında her sene yaşanan düşüşün önlenemeyişi, liyakatın değil referansın öne alınması, yapılan tüm sınavlarda elde edilen başarı sıralaması, eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif alanda yapılan çalışmalarda yaşanan gerilemeler… daha da yazabiliriz sorunları.

Devlette devamlılık esastır diye hep söyledik. Evet Faik Kaptan 10 yıl görev yaptığı koltuğu bırakıp gitti. Vicdanen rahat mıdır değil midir bilemem bildiğim şey on yılda eğitim adına Maltepe’de çok şeyin kaybedildiği ve bu kaybedilen kalitenin çocuklarımızın önüne yarınlarda başarısızlık olarak geleceği.

Yeni İlçe Milli Eğitim müdüründen beklentimiz öncelikle okullar arasında ayırıma son vermesi. Bir vakfın talebi doğrultusunda değil velilerin talebi doğrultusunda okul açılmasının sağlaması. Maltepe’nin İstanbul’da yeniden ilk beşte yer alması için çalışması.

Yeni eğitim öğretim yılının bir kez daha hayırlı olması temennisiyle…

 

 
Etiketler: HAYIRLI, OLSUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı